Bahçacı:

Sinan UÇAR/GÜMÜŞHANE, (DHA)- GÜMÜŞHANE’de, geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen güvenlik görevlisi Bayram Aktürk’ün (39) organları yakınları tarafınca bağışlandı. Aktürk’ün böbrekleri, Samsun’a, kalp, karaciğer ve akciğeri ise göndermiş olduğu İstanbul’da 4 hastaya yaşam verecek.

Gümüşhane’de, Devlet Su İşleri (DSİ) 223’üncü Şube Müdürlüğü’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Bayram Aktürk, 10 Nisan’da yüksek tansiyona bağlı olarak Gümüşhane Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alınan hastanın dün beyin ölümü gerçekleşti. Bayram Aktürk’ün organları yakınları tarafınca bağışlandı. Organ Nakil Merkezi ile irtibata geçen hastane yetkilileri, 5 saat devam eden operasyonla hastanın almış olduğu böbreklerini Samsun’a, kalp, karaciğer ve akciğeri ise İstanbul’a ulaştırdı. Aktürk’ün organları 4 hastaya yaşam verecek.

Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Arif Atay, Gümüşhane’de ilk kez meydana gelen organ nakli mevzusunda ailenin mühim bir karar verdiğini belirtti. Atay, “Aile bu acılı süreçlerinde mühim bir karar aldı. Hastanın organlarını bağışladılar. Bu vesileyle Gümüşhane’de ilk kez yaşanmış olan bir organ nakli başka hastalara ümit oldu. Ailelerinin umutları yeşerdi. İnşallah bundan sonraki süreci de daha iyi bir hale gelecekler” diyerek ilde ilk kez gerçekleşen organ bağışının artmasını diledi.

Bayram Aktürk’ün yakını Ali Kalımlı de ”İnsanın başına her şey gelebilir. İnsanlar empati kursunlar. Yalnızca her şeyin her insanoğlunun başına gelebileceğini bilsinler. Tamamen insan vicdanıyla ilgili bir durum. Bu süreçte ailesini sıkıntılı bir karar verdi. İnşallah yeni hayatlar yeşerecek” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın