Nektarin: Kilo Kaybına Yardımcı Olur!

Gıda maddeleri ve antioksidanlarla dolu, çok yönlü ve leziz nektarin; uzun bir sağlık faydası listesine haizdir ve pizzadan pastalara kadar her şeye leziz bir katkı yapabilir. Nektarinler, Rosaceae familyasından gelen ahududular, armutlar, kayısı ve eriklerle akrabadır. Ek olarak, şeftalilerle neredeyse genetik olarak özdeşleşirler. Beyazdan canlı sarılara ve kırmızı renklere kadar değişen birçok nektarin türü vardır, sadece hepsi de benzer sağlık yararlarına haizdir.

Daha iyi bağırsak sağlığını desteklemekten bağışıklığı artırmaya kadar, nektarinler diyetin besleyici ve leziz bir parçası olabilir.

Genel Olarak Nektarin Yararları

Antioksidan bakımından yüksektir
Daha iyi sindirimi destek sunar
Kilo yitirilmesine destek sunar
Göz sağlığını geliştirir
Bazı kanser hücrelerini öldürmeye destek olabilir
Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır
Kan şekerini sabitler
Kalp sağlığını iyileştirir

Antioksidan Bakımından Yüksektir

Antioksidanlar, zararı olan özgür radikalleri nötralize ederek kronik hastalık riskini azaltmaya destek olan bileşiklerdir. Özgür radikaller; zayıf bir rejim, stres yada kirlilik gibi şeylerin sonucu olarak biriken moleküllerdir ve hücrelerinize zarar verebilir. Antioksidanlar, kanser, kalp hastalığı ve inflamasyon gibi durumlarda azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Nektarinler, vitamin C içinde ne olduğu yüksek olması sebebiyle, vücuda antioksidan tesiri olan yararlı bitki bileşikleri ile doludur. Rejiminize birkaç porsiyon nektarin dahil etmek, sağlığınızı iyileştirmek ve bu tehlikeli özgür radikallere karşı savaşmak için bolca oranda antioksidan almanıza destek olabilir. Nektarinlerin yanı sıra öteki yüksek antioksidan gıdalar içinde çilek, yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolata, tarçın ve zerdeçal gibi bitkiler bulunur.

Daha İyi Sindirimi Destekliyor

Nektarinler, sindirim sağlığı söz mevzusu olduğunda inanılmaz derecede mühim bir gıda maddesi olan lif yığını sağlar. Rejim lifi, gastrointestinal yolunuzda sindirilmemiş halde hareket eder ve dışkıya doku ilave ederek ve işlerin ilerlemesine destek olarak düzenliliği destek sunar. Lif ek olarak prebiyotik olarak vazife yapar, bağırsağınızda bulunan yararlı bakteriler için gıda sağlar ve bu da hem sindirimi hem de gıda emilimini artırır.

Ek olarak, artan lif alımının kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürdüğü ve düzgüsel kan şekerinin korunmasına destek olduğu gösterilmiştir. Bayanlar için günde minimum 25 gram lif ve erkekler için 38 gram lif önerilmektedir. Günde yalnız bir nektarin yiyerek, günlük lif ihtiyacınızın yüzde 8’ine kadarını karşılayabilirsiniz. Sindirim sağlığınızı optimize etmenize destek olabilecek öteki yüksek lifli gıdalar; meyveler, sebzeler, tahıllar ve baklagillerden oluşur.

Kilo Yitirilmesine Destek Olur

Nektarinler, düşük kalorili ve lif bakımından yüksek olduğundan, kilo vermek için muhteşem bir rejim meyvesidir. Lif, yavaş yavaş sindirim kanalı süresince dolaşır ve iştahınızı azaltmak, yiyecek isteklerini hafifletmek için daha doygun kalmanıza destek sunar. Araştırmalar, nektarin gibi meyve alımını artırmanın zayıflamanıza destek olabileceğini gösteriyor. Aslına bakarsak, birkaç emek verme, meyve tüketiminin vücut ağırlığının düşmesini desteklediğini ve kilo yitirilmesine neden bulunduğunu bulmuştur. Yüksek kalorili atıştırmalık ve tatlıları nektarinle değiştirmeniz, tükettiğiniz kalorilerin sayısını azaltmanıza ve kiloları denetim altında tutmanıza destek olabilir.

Göz Sağlığını Geliştirir

Nektarinler, görme ve göz sağlığı açısından mühim bir gıda olan A vitamini açısından yüksektir. Aslına bakarsak, A vitamini eksikliği gece körlüğü, göz kuruluğu ve görme azalması gibi semptomlara neden olabilir. Ek olarak lutein ve zeaksantin gibi, göz hastalıklarının önlenmesinde merkezi bir rol oynayan iki bitki pigmenti ihtiva eder.

Kanada Manitoba Üniversitesi İnsan Beslenme Bilimleri Kısmı araştırmacılarından gelen kanıtların artığına işaret ederek; bu mühim karotenoidlerin kataraktlara ve ileri yaşla oluşan maküler dejenerasyona (hatta yaşlılarda körlüğün başlıca sebebi) karşı bile koruma sağlayabileceği gösteriliyor. Günde yalnız bir nektarin, günlük A vitamini gereksinimlerinin yüzde 9’unu karşılayabilir. Rejiminize yeşil yapraklı sebzeler, havuç, süt, yumurta ve karaciğer de dahil olmak suretiyle bolca oranda A vitamini eklemeyi ihmal etmeyin.

Kanser Hücrelerini Öldürmeye Destek Olabilir

Nektarinler, bazı kontrol çalışmalarında kanser hücresi gelişimini engellemeye destek olduğu gösterilen kuvvetli bileşikler ihtiva eder. Food Chemistry dergisinden meydana getirilen bir araştırma, nektarin ve şeftalideki polifenollerin, sağlıklı hücreleri negatif etkilemeden, meme kanseri hücrelerinin büyümesinin durdurulmasına destek bulunduğunu kaydetti. Journal of Nutritional Biochemistry’de gösterilen başka bir araştırmada; şeftali ve nektarinlerde bulunan polifenollerin meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azalttığı da yayınlandı. Araştırmacılar, aynı yararlı tesirleri görmek için her gün iki yada üç şeftali yada nektarin yemeyi önerdi.

472.000’den fazla katılımcıyla meydana getirilen bir başka çalışmada, nektarin yeme alışkanlığının erkeklerde akciğer kanseri riskini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Elbet, kansere yakalanma olasılığına tesirini doğrulamak için daha çok araştırma yapılması gerekiyor, sadece nektarin gibi antioksidan bakımından varlıklı gıdaları yemenin sağlığınız üstünde büyük bir tesir yaratma potansiyeline haiz olduğu açıktır.

Bağışıklık Sistemini Sağlamlaştırır

Nektarinler, bağışıklık sisteminize bir iyileşme ve enfeksiyondan korunma mevzusunda destek olabilecek, birkaç sağlık teşvik eden bileşikler ihtiva eder. Mesela, 30 emek vermeyi ele alan kapsamlı bir araştırma, C vitamininin soğuk algınlıklarının sertliğini ve süresini azaltmasına destek bulunduğunu gösterdi.

Nektarinler ek olarak yararlı bağırsak bakterileri için besin tedarik etmeye yarayan prebiyotikler olarak işlev gören lifler ihtiva ederler. Sıhhatli bir bağırsak florasının teşvikinin bağışıklık sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir ve hatta hastalıkları önlemeye destek olabilir. Ek olarak, nektarinler, antioksidanlardan yüksektir ve bu da bağışıklık hücrelerini hasardan koruyabilir ve bağışıklık sisteminizi etkili bir halde dinç tutabilir. Nektarinleri yemenin yanı sıra bağırsak sağlığını daha da güçlendirmek için rejiminizi meyve, sebze ve fermente gıdalar gibi bağışıklık artırıcı gıdalarla doldurduğunuzdan güvenilir olun.

Kan Şekerini Sabitler

Nektarinlerde bulunan lif, durmayan kanamaların önüne geçmek için kan şekeri seviyelerini düzenlemeye destek olabilir. Lif, kan dolaşımından şeker emilimini yavaşlatır ve kan şekeri düzeylerinin yedikten sonrasında hızla yükselmesinin önüne geçer.

Araştırmalar, meyve tüketimin artmasının düşük diyabet riski ile bağlantılı olabileceğini, muhtemelen içerdikleri yararlı lif yardımıyla bulduklarını belirtti. Bir emek verme bile günlük meyve tüketiminin şeker hastalığı geliştirme riskinde yüzde 12’lik bir düşüşe neden bulunduğunu ortaya koymuştur.

Sadece şeker hastalığınız var ise, meyve alımınızı denetim altında tutmanız önemlidir. Nektarinler yavaş şeker emilimine destek olabilecek lif içeriyor olsa da, kan şekerinizi artırabilir. Başka türlü sağlıklı, karbonhidrat kontrollü yada düşük karbonhidratlı bir diyetin parçası olarak hafifçe tüketmeyi denemelisiniz.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Kalp hastalığı ölümün önde gelen sebebidir. Gene de bir çok durumda, rejim ve yaşam biçiminizde kolay değişimler yaparak kolayca önlenebilir. Nektarin gibi gıda açısından varlıklı gıdalar, kalp sağlığını iyileştirmeye destek olmak için iyi bir yoldur. Nektarinler, kalp hastalığının bazı risk faktörlerini azaltabilecek çeşitli gıda maddeleri ihtiva eder. Mesela toplam ve fena (LDL) kolestrol seviyelerini düşürmeye destek olduğu gösterilen çözünebilir lif ihtiva ederler.

Bununla beraber, kalp hastalığının önlenmesine destek olabilecek polifenoller açısından da yüksektirler. Çin’den meydana getirilen bir araştırma, nektarin ve şeftali gibi gıdalardan alınan polifenollerin, daha yüksek bir seviyede alınmasının trigliserit seviyelerinin düşmesi ve iyi (HDL) kolesterol seviyesinin yükselmesiyle ilişkili bulunduğunu bulmuştur. Ek olarak, bir nektarin günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 8’ini karşılamaktadır. Kafi oranda potasyum alımı düşük kan basıncına destek olabilir ve kalp rahatsızlığına ve inmeye karşı koruma sağlar. Sıhhatli bir rejim uygulayın, bolca oranda fizyolojik aktivite yapın ve kalp sağlığınızı daha da geliştirmek için alkol ve tütün kullanımını sınırlayın. 

Nektarin Gıda İçeriği

Nektarinler düşük kalorilidir ve bazı mühim mikro besinlerle beraber lif, C vitamini ve A vitamini bombası sayılabilir. Bir orta boy nektarin ortalama olarak aşağıdakileri ihtiva eder:

62,5 kalori

15 gram karbonhidrat

1.5 gram protein

0.5 gram yağ

2.4 gram lif

7.7 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 13’ü)

471 IU vitamin A (Günlük ihtiyacın % 9’u)

285 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın %  8’i)

1.6 miligram niasin (Günlük ihtiyacın % 8’i)

0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

Nektarinler ek olarak; manganez, fosfor, K vitamini ve E vitamini ihtiva eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın