Muşmula: Kan dolaşımını düzenler!

Genel anlamda köylerde, kırsal kesimlerde tanınan, malum muşmula halk dilinde daha çok ‘‘töngel’’ diye adlandırılır.

Tüketim tarihi çok eski çağlara dayanan muşmula, öteki pek çok meyve gibi çok yararlı vitaminler, mineraller içermesine karşın bilhassa şehirlerde çok fazla bilinmemektedir.

Çoğu zaman kıraç, kırsal bölgelerde yetişen muşmula ağacı, mevsimsel olarak sert iklimlerde kolaylıkla meyve verebilmektedir. Muşmulanın yetişme evresinde her hangi bir bakım, fazladan itina istememesi yetiştirilmesini de kolaylaştırmaktadır. Dış tarafı birazcık kıllı olan muşmulanın meyvesi birazcık serttir ve sık tüketilen klasik meyvelere nazaran de birazcık tatsız olduğu söylenebilir. Sadece muşmulanın yararları yeterince biliniyor olsaydı tüketiminin de daha yaygın olacağını söylemek mümkündür.

Türkiye’de yaygın olarak daha çok Karadeniz bölgesinde malum muşmula, yetiştiği yere nazaran de değişik cinslerde olabiliyor. Tadı genel anlamda aynı olsa da yetiştiği iklime nazaran muşmulanın rengi kırmızımsı ya da sarımtırak olabiliyor. Ortasında bir çekirdek, onun haricinde beyaz muşmula meyvesi ve en haricinde da kıllı bir kabuk bulunuyor.

Muşmula ağaçları, Karadeniz bölgesinde yaz aylarının sonuna doğru meyve veriyor ve yazın ortalarına kadar da tüketiliyor. Muşmula hem meyve olarak taze taze tüketilirken hem de turşu, pekmez, sirke, reçel, marmelat ve çay olarak da tüketilmektedir.  Yazın toplanan muşmulaların kurtulup kışın da afiyetle yenmesi mümkündür. Bununla beraber muşmulanın yalnız meyvesi değil, Karadeniz’de yaprağının çay şeklinde demlenmesi, hatta çekirdeğinin de tüketilmesi söz mevzusudur.

Sağlığa yararları mevzusunda tüm dünya genelinde çok azca araştırma yapılmış olan muşmula, ihtiva ettiği kıymetli gıda öğeleriyle vücudumuzdaki her bir hücre, her bir organ için sağlıklı ve faydalıdır. Bilhassa de C vitamini bakımından varlıklı olduğu, kalorisinin çok düşük olduğu bilindiğinden yararlı olduğuna kuşku yok. Bu sebeple muşmulanın malum, bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarına detaylı şekilde bakalım.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destek sunar!

Aslına bakarsak pek çok meyve gibi muşmulanın yararları içinde ilk olarak belirtilmesi ihtiyaç duyulan husus sindirim sistemine yararlı olduğudur. Zira muşmula bağırsak hareketlerini arttırarak sindirim sisteminin yeterince iyi çalışmasına katkıda bulunur. Ek olarak bol miktarda C vitamini ihtiva ettiği için muşmula sindirim sistemi organlarının sağlığını korumaktadır.

Böbrekleri korur!

Muşmula, vücudun doğal işleyişine destek olan içeriklere haizdir. Meyvesini tertipli olarak tüketmek metabolizmanın fonksiyonlarını güçlendirirken, muşmula yaprağının kaynatılarak çay şeklinde demlenip içilmesiyle böbrek taşlarının oluşması engellenebilir. Genel sağlık durumu düzgüsel olan kişilerde bilhassa böbrek sorunlarını önlediği malum muşmula, böbrek sorunları yaşayan kişilerde değişik sonuçlar verebileceği için doktora danışmadan tüketilmemelidir. Bazı uzmanlar muşmula meyvesi ve maydanoz köklerinin iyice öğütülerek tüketilmesinin böbrek taşlarını düşürmeye destek bulunduğunu söylemekteler. Sadece bunun her böbrek hastasında pozitif sonuçlar vereceğini savlamak doğru olmayabilir. Bu sebeple de ilk olarak doktora danışmak en doğrusudur.

İltihabı gidermeye destek sunar!

Muşmulanın sindirim organlarını koruyucu özelliği bilinmektedir. Bu bağlamda bağırsaklarda meydana gelen irin problemininin giderilmesinde de muşmuladan faydalanılır. Tertipli olarak muşmula çayı tüketerek hem genel bağırsak sağlığı korunur hem irin oluşumu önlenir hem de bağırsaklar değişik enfeksiyon hastalıklarından korunur.

Kan dolaşımını düzenler!

Muşmulanın ihtiva ettiği yararlı elementler, kan dolaşımını hızlandırarak metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Bu sayede vücudun toksinlerden temizlenmesi, hücrelere daha çok oksijen erişmesi mümkün olabilir.

Sinir sistemini korur ve sağlamlaştırır!

Muşmulanın vücuttaki kan akışını hızlandırıcı özelliği, merkezi sinir sistemi için de faydalıdır. Tertipli olarak muşmula tüketimi durumunda beyin daha kafi ve tertipli oksijen alacak beynin fonksiyonları da güçlenecektir. Bu sayede zihinsel işlevler desteklenir.

Kilo vermeyi kolaylaştırır!

Muşmula, sindirim sistemini sağlamlaştırır ve vücudun gıdaları sindirmesini kolaylaştırır. Bununla beraber bağırsak hareketlerini arttıran muşmula dolayısıyla zayıflamaya engel olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Muşmulanın meyve olarak tüketilmesinin yanında kaynatılarak kompostosunun hazırlanıp gün içinde 2 -3 bağırdak tüketilmesiyle de zayıflamaya yardım eder. Zira şekersiz muşmula hoşafı tüketmek, boşaltım sisteminin hareketlerini arttırırken sıvı olduğundan de bünyenin su kaybını  önler.

Enerji verir!

Bilhassa zayıflamaya çalışan kişiler, daha zayıf içerikli beslendiklerinden enerji kaybı ve halsizlik yaşarlar. Bunun önlenmesi için rejimde olanlara enerji vermesi için muşmula meyvesi ya da kompostosu tüketimi önerilir. Anadolu’da hastalık dönemlerinde kişinin bünyesini güçlendirmesi ve enerji vermesi için muşmula tüketilir. Muşmula meyvesi yenirken, muşmula kurusu, tatlısı ve turşusu da yıl süresince tüketilebilmektedir. Hatta sabahları güne muşmula ile adım atmak stresi azaltırken, enerjiyi ve vücut direnci arttırmaktadır.

Muşmula çekirdeği idrar yolu enfeksiyonlarını önler ve giderir!

Muşmula meyvesinin yukarıda sayılan faydalarının yanında, muşmulanın çekirdeği de sindirim sistemine faydalıdır. Muşmula çekirdeği tüketimi bağırsakların daha kuvvetli çalışmasını sağlar, çok etkili bir idrar söktürücü olarak işlev gösterir. Bu sayede vücudu toksinlerden arındırır ve idrar yolu enfeksiyonlarını önler ve giderir.

Muşmula çayının yararları

Bol miktarda C vitamini ihtiva ettiği için solunum sistemi enfeksiyonlarını giderir. Bu sayede öksürüğe ve boğazda oluşan tahrişe iyi gelir. Muşmula meyvesinin ya da yaprağının kaynatılıp demlenerek çayının yapılması ve tüketilmesi öksürüğü keser.
Solunum sistemine yararlı olduğundan bronşit ve astım hastalıklarına iyi gelebilir. Bilhassa astım ataklarının şiddetinin azalması için muşmula çayı tüketilmesi önerilir.
Yüksek A vitamini içinde ne olduğu dolayısıyla bilhassa göz sağlığını korur.
Muşmula yaprakları ve muşmula meyvesi kaynatılarak hamur harcı halinde getirildiğinde romatizma ağrısı ve kas ağrılarının bulunmuş olduğu bölgelere uygulanır. Bu sayede ağrıların hafiflemesi mümkün olur.
Antioksidan özellikler barındıran muşmula ve muşmula yaprağı kaynatılarak ağızda çalkalandığında ya da çay şeklinde tüketildiğinde ağız içi mikroplardan arındırılır, ağız içi yaraları tedavi edilir. Bilhassa diş eti sorunlarının önlenmesi için muşmula çayı önerilir.
Muşmula meyvesi ve çayı kan şekerini dengeler ve şeker hastalığına iyi gelir. Bu mevzuda meydana getirilen bazı araştırmalar, muşmulanın kan şekeri düzeyini dengeleyici hususi durumunun altını çizmekteler. Pek çok meyve, kan şekeri düzeyini yükselttiği için şeker hastalarına önerilmezken, muşmula önerilmektedir. Sadece gene de şeker hastaları muşmula tüketmeden ilkin doktora danışmalılar.
Muşmula meyvesi ve çayı sindirim organlarının sağlığını desteklediği için kolon kanserini de önleyici özelliktedir.
Muşmula çayı tertipli olarak tüketildiğinde gerilim değerlerini dengelemeye destek sağlar.

Muşmula tüketecek olanlara tavsiyeler

Muşmula yukarıda sayılan pek çok mevzuda yararlı tesir göstermektedir. Sadece öteki yararlı besinler gibi muşmulanın da gereğinden fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkisinde bırakır, zararı olan etkisinde bırakır gözlenebilir. Aslına bakarsak muşmulanın yararları da zararları da kişinin genel sağlık durumuna gore değişim gösterebilmektedir.

Muşmulayı aşırı oranda tüketmek sindirim sistemini negatif etkisinde bırakır. Sindirim yolları fazla çalıştığında şişkinlik, kusma, hazımsızlık gibi problemler yaşanabilir.

Muşmula çekirdeği fazla tüketildiğinde vücutta su kaybı yaşanabilir.

Hamilelik periyodu anne adayının metabolizmasını çok fazla etkileyebildiği için normalde yararlı olan besinler kimi vakit zarar verebilir. Bu bağlamda gebelikte muşmula tüketimi mevzusunda net bir informasyon bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar muşmula tüketiminin gebelik döneminde düşük yapmayı engellediğini savunurken, bazıları ise düşüğe sebep olabileceğini iddia etmekteler. Bu sebeple gebelikte doktora danışmadan muşmula tüketmemekte yarar var.

Tüm bunlardan dolayı aşırı tüketilmediği sürece muşmulanın çok yararlı bir meyve bulunduğunu söylemek mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın