Mide Yanmasına Ne iyi Gelir?

Mide yanması; esas olarak alt göğüste (göğüs kemiğinin arkasında) ve midede yanma hissi ile belirgindir. Genel anlamda asit hazımsızlığı yada Pirozis olarak bilinir ve ağırlıklı olarak; aşırı kiloluluk, gebelik, kafein, çikolatalar, stres, mide fıtığı, sigara, nane, mentol, alkolizm, yatmadan ilkin yiyecek yeme, asitli meyve suları, belli ilaçlar, büyük oranda karbonhidrat içeren içecekler, kızartılmış, yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketilmesi sonucu görülür. Boğazda iltihaplanma, reflü, göğüste sızlama, ağızda acı ya da ekşi tat, herhangi bir yutma zorluğu, eğilirken yada yatma esnasında ağrı, mide rahatsızlığı, boğazda ağrı ve mide bulantısı emareleri vardır. Çeneden alt göğüs bölgesine kadar yanma hissi duyulur. Bazı yetişkinler ömürleri süresince mide ekşimesi yaşarlar. Sadece reçeteli ilaçlara yönelmeden ilkin aşağıdaki kolay ve doğal tedavileri deneyebilirsiniz.

Mide Yanması Emareleri Nedir?

Göğüste rahatsız edici yanma hissi yaşanıyor, çoğu zaman göğüs kemiğinin derhal arkasında ve yiyecek yedikten sonrasında
Ağızda ekşi bir tat
Ağrı sebebiyle uyurken yada yatarken zorlanma
Ağızda kuruluk
Duyarlılık ve kanama da dahil olmak suretiyle diş eti tahrişi
Diş erozyonu
Ağrı yada boğazda şişme
Asidik gıdalar sebebiyle ağız kokusu
Şişkinlik yada yemekten sonrasında gaz
Karın gurultusu
Mide bulantısı ve kimi zaman iştah kaybı

Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler ve Tavsiyeler Nedir?

Karbonat

Çoğu zaman sodyum bikarbonat olarak malum kabartma tozu mide ekşimesinde süratli bir rahatlama sağlar. Bir bardak su alın ve bir çay kaşığı karbonat (kabartma tozu) ilave edin. Mide ekşimesinden kurtulmak için iyice karıştırın ve solüsyonu için. Alternatif olarak, daha iyi bir tat için bu karışıma birazcık limon suyu ekleyebilirsiniz.

Nane

Birkaç nane yaprağını bir çorba kaşığı olacak şekilde ezin ve bir bardak suya ilave edin. Ortalama 30 dakika suyun içinde dursun. Bu çayı günde 2-3 kez içelim. Ek olarak mide yanmalarını önlemek için taze nane yaprakları da çiğneyebilirsiniz.

Zencefil

Taze zencefil sinirleri yatıştırır ve mide asidini emer. Bir çay kaşığı taze rendeden geçirilmiş zencefili bir bardak kaynar suya karıştırın. Birkaç dakika beklemeye alın ve günde birkaç kez için. Alternatif olarak, günlük yemeklerinize zencefili baharat olarak ekleyebilirsiniz. Mide yanması tekrarını önlemek için tertipli olarak tüketin.

Elma Sirkesi

Bir bardak su alın ve 1 – 2 çay kaşığı elma sirkesi ilave edin. Hazırlanan bu karışımı her yemekten ilkin için. Elma sirkesi midenin asidini dengeler.

Lahana Suyu

Lahana suyu anti-inflamatuvar özelliklerinden dolayı, mide ekşimesi de dahil olmak suretiyle bir takım sindirim problemini iyileştirebilir. Taze bir lahanayı ezin ve 2 havuçla beraber meyve sıkacağı yada blenderdan geçirin. Bu hazırladığınız sudan bir bardak sabah aç karnına tüketirseniz mide ekşimesi yada yanmasını önleyebilirsiniz.

Papatya Çayı

Bir demlikte 1 fincan su kaynatın. Kaynamış suya kurutulmuş papatya çiçeklerinden 1 çay kaşığı ilave edin. 45 saniye süresince beraber kaynatın. Sonrasında demliği alevden alın ve süzgeçten geçirin.

2 dakika kadar bekleyin. Bir fincana boşaltın ve tadını çoğaltmak için birazcık limon yada bal ilave edin.

Adaçayı

2 çay kaşığı adaçayını kaynamış suyla demleyin. 15 dakika bekleyin ve sonrasında için. Mide yanmalarını gidermek için günde iki kez içebilirsiniz. İştahı düzenlemeye destek sunar ve sindirimi teşvik eder. Adaçayı hem de antimikrobik etkilerinden dolayı da yararlıdır.

Rezene Tohumu

Rezene tohumlarını günde birkaç kez yutabilirsiniz. Bu yalnız nefesinizi tazelemekle kalmaz, hem de midenizdeki asit üretimini de denetim eder. Alternatif olarak, rezene tohumlarından hazırlanan çay içebilirsiniz. Bir fincan kaynar suya 2 çay kaşığı rezene tohumu ilave edin, karışımı 10 dakika beklemeye alın, süzgeçten geçirin ve için.

Bal

Mide yanması semptomlarını hissettiğinizde bir çorba kaşığı bal yutabilirsiniz. Alternatif olarak, herhangi bir bitki çayına da bal karıştırılabilir. Naturel bal mideyi yatıştırır ve mide yanmasının verdiği boğaz yanması hissini azaltabilir.

Muz

Muzdaki doğal antiasitlerin varlığı, mide ekşimesine karşı bir tampon görevi görür. Her gün bir tane olgun muz yiyebilir. Muz midenizi doldurur ve asit üretimini önler, bununla beraber muzun yapışkan yapısı yiyecek borusunu kaplar ve yanma hissini dindirir.

Elma

Her gün yatmadan ilkin 1 dilim elma yiyin. Karnınızdaki asidin hızla nötralize edilmesine destek olan gıda içerikleri ile yüklüdür. Ek olarak ihtiva ettiği sağlıklı posa mide sindirimine destek olabilir.

Sarımsak

Mide yanması tedavisinde kullanılan öteki popüler bir tedavi sarımsaktır. Mide ekşimesi oluştuğunda yalnız iki dış sarımsak yutun. Ya da elma sirkesine birazcık sarımsak ezip ilave edin ve karıştırın, sonrasında bu çözeltiyi yudum yudum tüketin.

Sakız

Sakız çiğnemek mide asidini azaltıyor. Bikarbonat içeren sakızın bilhassa etkili olduğu biliniyor. Bazı bulgular, sakız çiğnenmesine bağlı olarak tükürük üretiminde artış oluştuğundan; özofagus asidinin temizlenmesine destek olabileceğini gösteriyor. Bununla beraber, muhtemelen reflüyü azaltmaz.

MİDE YANMASI YAŞAYANLARIN TÜKETMEMESİ GEREKENLER

Fazlaca fazla Narenciye Suyu İçmeyin

400 mide yanması hastası üstünde meydana getirilen bir çalışmada, kişilerin % 72’sinin, portakal yada greyfurt suyu içtiğinde mide yanması semptomlarının kötüleştirdiği bildirilmiştir. Turunçgil meyvelerinin asitliği, bu etkilere katkıda bulunan tek unsur gibi görünmemektedir. Yansız pH’lı portakal suyu da emareleri ağırlaştırmaktadır. Narenciye sularının, bazı bileşenlerinin özofagusun astarını tahriş etmesi muhtemeldir.

 

Alkol Kullanımınızı Sınırlandırın

Alkol tüketmek, asit reflüsü ve mide yanmasının sertliğini artırabilir. Alkol, mide asidini artırır, alt mide kaslarını rahatlatır ve midenin asidi yok etme becerisine zarar vererek mide yanması semptomlarını artırmaktadır. Emekler, ılımlı alkol alımının sağlıklı bireylerde bile reflü semptomlarına neden olabileceğini göstermiştir.

Daha Azca Çikolata Tüketin

Mide yanmasından muzdarip hastalara çoğu zaman çikolata tüketimini önlemeleri yada sınırlamaları önerilir. Bununla beraber, bu tavsiyenin kanıtı zayıftır. Bazı emekler çikolata tüketiminin, mide kaslarını zayıflattığını ortaya koymuştur. Bir öteki kontrollü emek verme, bir çikolata içeceği tüketmenin; plaseboya kıyasla özofagustaki asit miktarını artırdığını bulmuştur. Bununla beraber, çikolatanın reflü emareleri üstündeki tesirleri hakkında kuvvetli sonuçlar çıkarmadan ilkin daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın