Kırkkilit otu nedir, faydaları nelerdir?

Kırkkilit otu geçmiş zamanlardan bu yana çeşitli hastalıklara şifa sağlaması amacıyla kullanılan bir ot türüdür. Kırkkilit otunun sağlık açısından birçok yararları bulunmaktadır. Prof dr İbrahim saraçoğlunun önerilmiş olduğu kırk kilit otunun ne işe yaradığını ve kırkkilit orunun faydalarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. Kırkkilit otunu Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi üstüne hepimiz merak etmeye başladı ve insanların kafasında, kırkkilit otu ile ilgili bir ekip sorular belirdi. Peki, nedir bu sorular diyorsanız derhal açıklayalım.

Kırkkilit otu nedir?

Kırkkilit otunun yararları nedir?

Kırkkilit otu nasıl içilir?

Kırkkilit otu zayıflatır mı?

İlk sorudan başlayarak kırkkilit otu ile ilgili tüm bilinmeyenleri açıklıyoruz.

Kırkkilit otu nedir?
Kırk kilit otu yol kenarlarında, çoğu zaman sulak yerlerde yetişebilen bir ot türüdür.  Kırkkilit otu ülkemizin birçok yerinde yetişmektedir. Ufak sivri uçları ve yapraklara haiz olan kırkkilit otu görüntü itibariyle biberiye bitkisine benzemektedir.  Dünya üstünde birçok çeşidi olan kırkkilit otunun minimum 7 türü olduğu söylenmektedir.  Prof. Dr.  İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi ile gündeme gelen kırkkilit otunun sağlık açısından çeşitli yararları bulunmaktadır. 

Kırkkilit otunun yararları nedir?

İbrahim saraçoğlunun adından sıkça söz etmiş olduğu kırkkilit otunun sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Kırkkilit otunun faydalarını merak ediyorsanız sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz. İşte kırkkilit otunun yararları:

1-  Sıhhatli Kemikler için kırkkilit otu:

Kırkkilit otu yüksek bir silikon içeriğine (kemik sağlığı için lüzumlu bir mineral) haizdir ve bu yüzden kemiklerin, saçların ve tırnakların güçlendirilmesine destek olmak için kullanılmıştır. Osteoporoz için ihtimaller içinde bir tedavi seçeneği olarak bile önerilmiştir. Emekler, kırkkilit otu kemik hücrelerinin üretimini direkt artırdığını ve artan kemik dokusu oluşumuna yol açtığını göstermiştir.

2- Bağışıklığı süratli bir halde güçlendirmek için kırkkilit otu: 

Ek olarak, kırkkilit otu  bitkisindeki yüksek silika içinde ne olduğu, aşırı kanama riskini azaltmaya destek sağlar ve sağlıklı kan hücrelerinin inşasına katkıda bulunur. Araştırmalar, kırk kilit otunun, tüm bağışıklık sistemini iyileştiren fagositlerin sayısını, mikroorganizmaları ve öteki yabancı maddeleri yok eden beyaz kan hücrelerinin sayısını artırdığını göstermiştir. Ek olarak, kırkkilit  otu toksik kalıpların büyümesini engelleyebilir.

3-   Eklem ağrılarını yok eden kırkkilit otu:

Kırkkilit otu tıpkı kemiklerde olduğu gibi varlıklı slika içinde ne olduğu yardımıyla eklem ağrılarının da kısa süre içinde azalmasına destek olmaktadır. Osteoporaza bağlı eklem ağrılarının azaltılmasında kırkkilit otu mühim bir yere haizdir.

Ayırca kırkkilit otunun iyi geldiği hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

4-     Böbrek ve mesane taşları tedavisinde 
5-     Boğaz ağrısı tedavisinde 
6-     Kilo vermek için 
7-     Saç dökülmesi ve güçlendirilmesi tedavisinde 
8-     Tırnak güçlendirilmesi tedavisinde 
9-     Gut hastalığı tedavisinde 
10-    Ağır  adet dönemlerinde 
11-    vücudun sıvı tutma  durumunda ve ödem atma tedavisinde 
12-    İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde 
13-    İdrar kaçırma tedavisinde 
14-    Açık yaraların acele iyileşmesi tedavisinde 
15-    Eklem çatlamaları tedavisi 
16-   Kemik romatizmaları tedavisi
17-    Dölyatağında meydana gelen poliplerin tedavisinde 
18-    Genital bölge iltihaplarında 
19-    Böbrek taşı tedavisinde 
20-    Kepekli saç derisi şikayetleri tedavisinde kırkkilitotu kullanılabilir. 

Kırkkilit otu çayı nasıl demlenir?

Kırkkilit otu yaprakları kullanılarak çayı yapılmaktadır. Kırkkilit otunun çayının nasıl demlendiği sorusunun yanıtını Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu açıklamıştır. İşte Prof. Dr.İbrahim Saraçoğlu’na gore kırkkilit otu çayı nasıl demlenir sorusunun cevabı:

Malzemeler 

2 tutam kırkkilit otu 
1 bardak su

Kırkkilit otu çayı nasıl demlenir?

Kırkkilit otu bir bardak klorsuz su ile kaynatılır. Ondan sonra 5 dk demlenmesi beklenir. Ilınınca aç karnına 2 bardak öğünlerden ilkin soğutulmadan içilir. 

Prof dr saraçoğlunun önerilmiş olduğu bel fıtığına kırkkilit otu:

Malzemeler 

2 tutam kırkkilit bitkisi 
1 bardak su

Nasıl hazırlanmış olur?

Kırkkilit otunu bir bardak suyun içinde 5 dk süresince kaynatın. Ilıdıktan sonrasında bu karışımı 1 yoğurt kâsesine boşaltın.  Düzgüsel sıcaklıkta olan bir odada yatağın üstüne uzanın.  Masajı meydana getirecek kişinin 5 parmağını kırkkilit suyuna batırarak ense kökünden kuyruk sokuma kadar 15 20 kez karışıma 5 parmağını batırarak uygulamalıdır.  Karışımı sürdükten 1 sonrasında bu bölgeye aynı şekilde ardıç yağı ile masaj yapılmalıdır. 3. Gün ise kırkkilit karışımı ile aynı masaj uygulanmalıdır. 4. Gün ardıç yağı uygulanmalıdır. 1 ay süresince uygulanan bu karışım ağrıları ve bel fıtığı şikâyetinin tedavi edilmesine destek olmaktadır. 

Kırkkilit otu zayıflatır mı?

Kırkkilit otunun ödem atıcı ve idrar söktürücü özelliği olması sebebiyle zayıflatıcı tesiri de bulunmaktadır. Kırkkilit otu çayı demlenerek her gün 2 kez yiyeceklerden ilkin içilirse zayıflamanıza ve ödem atmanıza destek olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın