Kemik erimesinde D vitamini eksikliği uyarısı

Kemik erimesinin D vitamini eksikliğinden kaynaklandığını belirten Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Halil İbrahim Cebeci, belli bir yaştan sonrasında bu durumun takip edilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Halil İbrahim Cebeci, kısaca kemik erimesi hastalığı hakkında mühim bilgiler verdi. Kemik dokusu kalsiyum, mineral ve protein kaynakları ile dolu gözenekli bir doku bulunduğunu belirten Cebeci, “Kemik dokusu canlı bir dokudur, insanoğlunun yaşamı süresince devamlı, bir miktar yıkım ve bir miktar yapım şeklinde dengeli bir süreç devam eder. Ortalama şahıs 30 yaşına kadar yapım süreci yıkım sürecinden daha baskındır ve 30 yaşlarında kemik yapısının en sağlam olduğu düzeye varır. Bu yaştan sonrasında ise yavaş yavaş kemik kütlesinde azalma adım atar. Bu anlamda azalmayla süregelen bu durum kemikte erime neden olmakta ve zayıflayan kemikler sonrasında kırılgan hale gelmektedir. Bu durum da en en çok kalça, el bileği ve omurgada olmak suretiyle düşmeler sonucunda kırılmalar meydana gelmektedir” dedi.

Neden olan faktörler
Kemik yoğunluğu ölçüm testi yapıldığını belirten Cebeci, “Hastalığın erken dönemlerinde kırık oluşmadan kemik erimesini tespit etmenin ve tedaviye başlamanın en iyi yolu budur. Kemik erimesine, kalsiyum ve D vitamininden noksan beslenmek; ince ve minyon yapıda olmak, kemik standardını azaltan ilaçlar kullanmak, romatizmal hastalığı bulunmak, spor yapmamak, fazla alkol tüketmek ve sigara neden olan etkenler içinde bulunmaktadır. Kemik erimesine engel olmak için, kalsiyum ve D vitamini besinler tüketilmeli, sigara ve alkol bırakılmalı, tertipli olarak spor yapılmalıdır. Şunu da unutmamak gerekir ki, bu tarz şeyleri yaparken de kesinlikle bir uzman tabip desteği almanızı tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın