Kedi pençesi: Artrit Sorununu Çözebilir

Kedi pençesi hakkında, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonla savaşmak için en iyi antiviral otlardan biri olduğu söylenir.

Bu kuvvetli bitki yalnız antiviral değildir, hem de antienflamatuvar, antimutajenik ve antioksidan özelliklere haizdir. Bu sağlık teşvik edici özellikler kedi pençesini; artrit, alerji, astım, şeker hastalığı, kronik bitkinlik sendromu, kanser, viral enfeksiyon, ülserler, hemoroit ve daha fazlası için doğal bir tedavi olarak yararlı kılar.

Amazon yağmur ormanına özgü bu odunsu asma, hücrelere zarar veren özgür radikalleri ortadan kaldırmada vücuda destek olarak, ciddi sağlık problemlerine destek olabilir. Özgür radikaller, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi mühim sağlık sorunlarının yanı sıra bir takım ufak problemi çözmek için de katkıda bulunur. Kontrol tüpü çalışmalarına nazaran kedi pençesi, bağışıklık sistemini uyarabilir, kan damarlarını genişletebilir, diüretik olarak davranabilir ve düz kasları (bağırsaklar gibi) rahatlatabilir.

Kedi pençesi tüm dünyada daha yeni bir doğal ilaç olabilir, sadece Cenup ABD’da İnka Uygarlığı’na dayanan uzun bir geçmişe haizdir. Enflamasyon, romatizma, gastrik ülserler, dizanteri ve hatta tümörleri tedavi etmek için yerli halklar tarafınca geleneksel tıp tedavisi olarak kullanılmıştır. Cenup ABD halk tıbbında artrit, bağırsak şikayetleri ve yaraları tedavi etmek için de kullanılır. Kedi pençesinin en etkisi altına alan etkilerinden biri DNA’nın onarımı için bilimsel olarak kanıtlanmış kabiliyetidir.

Bu özelliklerin tamamı, kedi pençesini yarar açısından varlıklı bir bitki haline getirmeye destek sunar ve sizin için yapabileceği tek şey bu değildir.

Artrit Sorununu Çözebilir

Çoklu emekler, hem osteoartriti hem de romatizmal artrit emarelerini doğal olarak iyileştirmek için kedi pençesi kullanmayı doğrulamıştır. 2001’de meydana getirilen bir araştırmada diz osteoartritinden muzdarip 45 şahıs, günde 100 miligram dondurularak kurutulmuş kedi pençesi yada plasebo hapı aldı. Araştırmacılar “aktivite, tıbbi ve hasta değerlendirme skorları ile ilişkili ağrıların hepsinin tedavisinin ilk haftasında mühim seviyede azalma” buldu. Dinlenme esnasında yada gece yaşanmış olan diz çevresi üstündeki diz ağrısı, kısa test süresince kedi pençesiyle mühim seviyede azalmadı sadece araştırmacılar, kedi pençesinin osteoartrit için mühim bir yan tesiri olmayan etkili bir tedavi olduğuna karar verdiler.

Journal of Rheumatology‘de gösterilen bir araştırma, halen geleneksel romatoid artrit ilaçları alan etken romatoid artritli hastalarda kedi pençesinin etkilerini inceledi. Bu çift kör çalışmada, kedi pençesi özütü ile 24 hafta tedavi, plaseboya kıyasla ağrılı eklemlerin sayısının azalmasına neden oldu. Ekstrakt, bağışıklık sistemi modülatörleri gibi görünen bileşikler olan pentasiklik oksindol alkaloitleri içeren belirli bir kedi pençesinden elde edildi.

 

Kansere Karşı Savaşım Edebilir

Bilimsel araştırmalar, kedi pençesinin kontrol tüplerinde tümör ve kanser hücrelerini öldürmesine destek olabileceğini öne sürdü. 2001 tarihindeki bir emek verme, kedi pençesi kabuğunun (Uncaria tomentosa) kanser hücreleri üstünde antimutajenik ve antiproliferatif etkisinde bırakır yaparak insan meme kanseri hücre hattı MCF7’nin büyümesini engellediğini gösterdi.

Kedi pençesi ek olarak lösemiye karşı savaşma kabiliyetini gösterdi. İngiliz Journal of Hematology’de gösterilen 2006 tarihindeki bir çalışmada incelenen 5 alkaloidden 4’ü laboratuvardaki insan lösemi hücrelerinin çoğalmasını engelledi, sadece araştırmacılar, kedi pençesindeki pteropodin ve uncarine F’nin bilhassa etkisi altına alan bulunduğunu keşfetti. Bu alkaloidler hem insan lösemi hücrelerinin büyümesini inhibe etmek hem de hücrelerin programlanmış hücre ölümüne yada apoptozise uğramasına engel olmak açısından çok güçlüdür. Bu durum, belirli alkaloidlerin, kanserin büyümeye devam etmesini durdurmanın yanı sıra kanser hücrelerinin kendilerini de öldürme mevzusunda mühim potansiyele haiz olduğuna işaret ediyor.

2015 yılındaki bir araştırmada, kedi pençesinin yaşam standardını iyileştirerek ve yorgunluğu azaltarak ileri kanser hastaları için bilhassa yararlı olabileceği bulunmuş oldu. Tamamı kedi pençesini potansiyel olarak etkili bir doğal kanser tedavisi yapar.

DNA’yı Onarır

Kontrol emekleri, kedi pençesinin suda çözünür ekstraktlarının (C-Med-100), kemoterapi ile indüklenen DNA hasarından sonrasında DNA onarımını, mitojenik yanıtı ve lökosit iyileşmesini artırabileceğini göstermiştir. Kemoterapi, sağlıklı hücrelerin DNA’sındaki hasar dahil olmak suretiyle birçok negatif yan etkiye haiz yaygın bir konvansiyonel kanser tedavisidir.

2001 senesinde meydana getirilen bir araştırmada, daha ilkin kemoterapi gören erişkin gönüllülerde sekiz hafta suda çözünür bir kedi pençesi özütünün (günde 250 ve 350 miligram) tesirleri incelendi. Sonuçlar hakikaten harikaydı. DNA hasarında mühim bir azalma ve destekleyici olmayan grupla karşılaştırıldığında her iki ek grupta DNA onarımında artış vardı. Ek gruplarda ek olarak, kemoterapi çoğu zaman beyaz kan hücre sayılarını azaltan enfeksiyon riskini artırdığı için, kedi pençesi beyaz kan hücresi çoğalmasında bir artışa sebep oldu.

2006 senesinde meydana getirilen bir araştırmada, suda çözünür bir kedi pençesi özütünün insan derisinde DNA onarımını arttırma kabiliyeti değerlendirilmek istendi. Cilt kültürlerini kullanan araştırmacılar, kedi pençesi özütünün insan cildi hücrelerini ultraviyole radyasyonla indüklenen ölüme karşı koruduğunu keşfetti. Peki nasıl yapıyor? Deri hücrelerinin UV ışığı tarafınca meydana getirilen DNA hasarını onarma kabiliyetini arttırarak. Araştırmacılar, kedi pençesi özütünün doğal güneş kremi olarak düşünülmesi icap ettiğini düşünüyor.

Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Kedi pençesinin hipertansiyon için bir tedavi olarak incelenmesi, doğal olarak yüksek tansiyonun düşürülmesinde destek olabileceğini gösterir. Geleneksel Çin Tıbbında kan basıncını düşürmek ve çeşitli nörolojik semptomları iyileştirmek için kedi pençesi (Uncaria rhynchophylla) kullanılmıştır. Kedi pençesinin; trombosit ve kan pıhtı oluşumunu inhibe etmiş olduğu gösterilmiştir. Bu, kedi pençesi, yalnız kan basıncını düşürmemek ve dolaşımı çoğaltmak suretiyle kalp krizlerini gidermektedir, ek olarak atardamarlar, kalp ve beyinde plak oluşumunu ve kan pıhtısını engellemek açısından muhtemelen destek olabilir.

Kedi pençesinin kan basıncını iyileştirme kabiliyeti, hirsutin isminde olan bir alkaloidle ilişkilendirildi. Bu sağlığı geliştirici alkaloidin kalp ve kan damarlarındaki kalsiyum kanallarında hususi olarak bir kalsiyum kanal bloker olarak etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu neden önemlidir? Kalsiyum kanal blokerleri, kalsiyumun kalp hücrelerine ve kan damarı duvarlarına girmesini engelleyerek kan basıncını düşürebilir. Kalsiyum kanal blokerleri kan dolaşımını kendileri genişletir ve rahatlatır; bu da kan akışının sağlıklı, pürüzsüz bir halde yapılmasına destek sunar.

Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır

Hem hayvan hem insan araştırmaları, kedi pençesinin kuvvetli bağışıklık kazandırma kabiliyetlerini gösterdi. Bir hayvan araştırmasında, araştırmacılar deneklere sekiz hafta suda çözünür kedi pençesi (Uncaria tomentosa) özütü verdi. Bu takviyenin, deneklerde enfeksiyona karşı savaşan beyaz kan hücresi sayısını mühim seviyede artırdığını buldular. Araştırmacılar hem de hem DNA hem de çift iplikçikli DNA onarımı yaptığını gözlemlediler. Bu son aşama etkisi altına alan iki bulguda, hayvanlarda akut yada kronik toksisite emareleri görülmedi.

Bir başka insan emek vermesi, yetişkinlere, pnömoni aşılaması yapılmadan önceki iki ay süresince kedi pençesi takviyesi verdi. Sonuçlar, tedavi edilmemiş denetim grubuna kıyasla, kedi pençesi takviyelerini alan bireylerde “istatistiksel olarak anlamlı bağışıklık gelişimi” gözlemledi. Pnömoni (zatürre) aşılamalarından ziyade bilhassa de pnömoni semptomlarını önlemek ve tedavi etmek için doğal yollar var ise bu kedi pençesidir. İnsanlardaki bağışıklık artırıcı tesirleri çok etkisi altına alan bulunmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın