Karpuz çekirdeğinin faydaları

Karpuz çekirdeğinin yararları minimum karpuz meyvesi kadar ün salmış durumda. Karpuz meyvesinin mevsiminin gelmesiyle birlikte, insanoğlu web ortamında en çok karpuz çekirdeğinin yararları, haşlanmış karpuz çekirdeğinin yararları ve kavrulmuş karpuz çekirdeğinin faydalarını merak ediyorlar. Biz de bu meraklı gidermek adına karpuz çekirdeğinin faydalarını sizler için araştırıp bir araya getirdik.

İşte attığınıza pişman olacağınız karpuz çekirdeğinin yararları…
Karpuz, besleyici çekirdekleri ile ferahlatıcı ve leziz bir meyvedir. Sadece, bir çok insan karpuz çekirdeklerini tükürür ya da fırlatır ki bu büyük bir hatadır. Karpuz çekirdeklerinin, karnınızda bir karpuzun büyümesine neden olacağı yalancı yanlış iddialara karşın, bir çok insan bu tohumların haiz olduğu etkisi altına alan gıda değerinden ve sağlığınız için haiz olabileceği potansiyel faydalardan habersizdir.

Karpuz çekirdekleri, asma üstünde yetişen ve Citrullus lanatus bilimsel adını taşıyan karpuz bitkisinden gelir. Karpuz çekirdekleri, sırasıyla olgunlaşmamış ve tamamen gelişmiş, tohum olan beyaz ve siyah olmak suretiyle iki ana renkte gelir. Siyah tohumlar, atıştırmak için seçmeniz gerekenler ve tek bir karpuzda yüzlerce olabilen çekirdek türlerindendir. Karpuz çekirdekleri bazı gıda maddeleri ve antioksidanlar açısından zengindir.

Karpuz çekirdekleri yenir mi?

Uzmanlar, karpuz çekirdeklerini yemenin tamamen güvenli olduğuna ve genel sağlığınız için çok iyi olabileceğine karar verdiler. Bu tohumların çoğunu istediğiniz kadar yutmak gibi bir çekince yoktur, sadece anne babalar evlatlarının tohumları boğulmasından kaygı etmelerine karşın, bazı karpuzların neden tohumdan yoksun kalması için genetik olarak değiştirildiğini açıklayabilir.
Ek olarak karpuz tohumlarını yemenin, onları filizlendirmenin, kavurmanın yada konsantre yağın çıkarılmasını sağlamanın da bir yolu vardır.

Kavrulmuş karpuz çekirdekleri ve haşlanmış karpuz çekirdeklerinin yararları nedir?

Haşlanmış karpuz çekirdeklerinin faydası ile kavrulmuş karpuz çekirdeklerinin faydası aynıdır.

 Karpuz çekirdekleri nasıl kavrulur?

Karpuz çekirdekleri gevrek olana kadar 350 derecelik bir tencerede önlü arkalı olacak şekilde kavrulur. Son olarak üstüne zeytinyağı serperek yiyebilirsiniz. 

Karpuz çekirdekleri nasıl kaynatılır?
–    20 adet karpuz çekirdeği
–    2 litre su ile kaynatın
–    Altını kısın ve soğuması için bekleyin.
–    4- 150 gram karpuzu ve soğuttuğunuz çayı blender yardımıyla karıştırın.

Nasıl içilir?

Sabah aç karna 2 gün ard arda 1 gün ara vererek içebilirsiniz.

Karpuz çekirdeğinin yararları nedir?

Karpuz çekirdeklerinin  en şaşırtıcı ve etkisi altına alan yararları içinde saç sağlığını geliştirme, güzel cildi destekleme , enerjiyi artırma, kan basıncını düşürme, sindirimi teşvik etme , kan şekerini düzenleme , kuvvetli kemikler oluşturma ve kolesterol seviyelerini düşürme özellikleri bulunmaktadır .

Cilt bakımı

Karpuz çekirdekleri cildinize yararlı omega-3 yağ asitleri ve öteki yağ türlerinin varlıklı kaynaklarıdır. Tertipli olarak karpuz çekirdeklerini tüketmek cildinizi nemlendirmeye destek olabilir. Karpuz çekirdeklerindeki antioksidanlar ek olarak, yaşlanma ve lekelerin yanı sıra çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya destek sağlar. Ek olarak, cildinizin elastikiyeti karpuz çekirdeklerinin tertipli tüketimi ile artırılabilir. En önemlisi, çekirdeği  yağının cilde tertipli olarak uygulanması gözeneklerin tıkanmasını önleyebilir ve bu da aknenin gelişim riskini azaltacaktır.

Saç Bakımı

Yüksek protein, demir, magnezyum ve bakır seviyeleri sebebiyle, karpuz çekirdekleri tertipli olarak saç sağlığı ve görünümü üstündeki tesirleri sebebiyle övülmektedir. Protein, saç büyümesinde mühim bir bileşen olup, bu atıştırmalıkları saç dökülmesi yada ince saçları olan insanoğlu için olmazsa olmaz kılmaktadır . Magnezyum saçları kuvvetli tutmanın ve kırılmayı ve bölünmüş uçları önleyen eleştiri bir bileşendir. Bakır, saçınıza renk veren ve canlı ve ipeksi bir pürüzsüz olmasını elde eden melanin üretiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Gelişme gelişimi

Protein, vücudumuzdaki tüm hücrelerin ve dokuların üretimi için lüzumlu olan amino asitlerden oluşması sebebiyle, diyetimizin en mühim  bileşenlerinden biridir. Bilhassa karpuz çekirdekleri, düşük kan basıncına ve koroner kalp hastalığı riskinin azalmasına direkt bağlı olan yüksek seviyede arginin ihtiva eder. Karpuz çekirdekleri öteki amino asitler de mevcut olup, çeşitli organ sistemlerinde düzgüsel gelişme ve onarım işlemlerinin sürdürülmesine destek sunar.

İnfertilite tedavisi

Yeni hücreler ve dokular geliştirmeye destek olmanın yanı sıra, amino asitler cinsel aktivite ve libidoda temel unsurlardır. Mühim seviyeler  lizin, glutamik asit ve arginin artırabilir ilişik cinsellik bu tohumlarda bulunan bazı karotenoidler sperm üretimini artıracak ederken, kısırlık yada iktidarsızlık muzdarip olan bu erkeklerde sürücüyü çiftler çalışmış oldukları için hamile kalma şansını artırma hamile kalmak.

Enerji Düzeylerini Yükseltmek

Süratli bir enerji desteğine ihtiyacınız var ise, karpuz çekirdeklerinin  tek bir fincanındaki kaloriler metabolizmayı başlatacak ve vücuda gereksinim duyduğu kaynakları sağlayacak kadar fazladır . Bu kalorilerin bir çok yararlı yağ asitleri formundadır, bu yüzden bu tohumların aşırı oranda tüketilmesi kilo alımına neden olur, ılımlı tüketim şiddetle tavsiye edilir.

Kan şekeri kontrolü

 Meydana getirilen araştırmalar, karpuz çekirdekleri tüketimini kan şekerinin daha iyi denetim altına alınmasına ve vücutta insülin duyarlılığının azalmasına bağlamıştır. Bu, pankreas üstündeki suşunu azaltabilir ve ek olarak şeker hastaları için tehlikeli olabilecek glikozdaki sivri ve damlaların azaltılmasına destek olabilir . Karpuz çekirdeklerinde  bulunan magnezyum, karbonhidratların metabolizmasını düzenleyebildiği ve kan dolaşımına glikoz salınımını yavaşlatabileceği için de destek olabilir.

Düşük LDL Kolesterol Seviyeleri

Yağlı liflerin muhteşem dengesine ek olarak, rejim lifi seviyeleri, tehlikeli LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye destek olabilir. Bu fena kolesterol plak birikiminden ve ateroskleroz, kalp krizi ve inme riskinin artmasından mesuldür, bu yüzden bu seviyeleri yönetmek ve HDL iyi kolesterol seviyelerini çoğaltmak, karpuz çekirdeklerinin en iyi tesiri olabilir.

Bağışıklık sistemini geliştirin

Bir takım karotenoidler, antioksidanlar ve B-ailesi vitaminleri ile bu tohumlar bağışıklık yanıtını iyileştirebilir ve bağışıklık sistemi üstündeki baskıyı en aza indirebilir. Antioksidanlar, özgür radikallerin negatif etkilerine karşı korurken, oksidatif stresi azaltır ve kanser ve kalp hastalıkları da dahil olmak suretiyle çeşitli kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır .

Osteoporozu Önlemek

Karpuz çekirdeklerinin içinde kuvvetli oranda magnezyum bulunmaktadır. Magnezyum  kemiklerin güçlendirilmesine ve kemik mineral yoğunluğunun artmasına destek olabilecek bakır, demir, potasyum ve manganezin yanı sıra. Bu, erken başlangıçlı osteoporoz riskini azaltacak ve yaşlandıkça kuvvetli ve dayanıklı hissetmenizi elde edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın