Kakao Yağı: Cilt Kurumasını ve Soyulmasını Önler!

Bilincinde olun ya da olmayın; muhtemelen hayatınızda birçok kez kakao yağı yemişsinizdir, artı cildinize de uygulamış olabilirsiniz. Kakao yağı, kimi zaman de theobroma yağı olarak malum, kakao çekirdeğinden özütlenen doğal ve eriyebilen bir yağdır. Çikolata yapmak için kullanılan yağ deposudur ve canlandırıcı, ağızda eriyen, ipeksi bir his vermesinden mesuldür.

Ek olarak, pişmemiş shea yağı yada hindistancevizi yağı gibi cilt için sağlıklı öteki yağ asit kaynaklarına benzer olarak kakao yağı da; doğal, kuru, duyarlı ciltleri iyileştirmek için mükemmeldir. Gerçek kakao yağı tamamen yenilebilir; tadı hafiftir ve koyu çikolataya benzer bir kokuya haizdir. Ek olarak cilt losyonları, dudak parlatıcıları, dudak balmları ve öteki güzellik losyonlarında sıkça kullanılır.

Kakao Yağı Nedir?

Kakao çekirdeği, Orta ve Cenup ABD’nın bazı bölgelerinde bulunur ve yüzlerce senedir Mezoamerica ve Karayipler gibi yerlerde doğal cilt nemlendiricileri yapmak için hasat edilir. Kakao yağı, hafifçe bir kokuya, yumuşak bir dokuya ve rutubet verme özelliğine haiz olduğundan, günümüzde her tür ticari güzellik ürününde kullanılan çok popüler bir madde halindedir.

Kakao yağının bir öteki şaşırtıcı özelliği: Kakao çekirdeği, yüksek oranda antioksidan bir gıdadır ve mühim oranda polifenol ve flavanoid antioksidan ihtiva eder. Aslına bakarsak, kakao çekirdeklerinin kendileri; polifenollerin en büyük tedarikçilerinden biri olarak gösterilmiştir. Bu antioksidanların bir kısmı, çekirdekten ayrıldıktan sonrasında bile kakao yağında kalır; bu, bağışıklığın iyileştirilmesi, iltihabı düşürme ve kalp sağlığının iyileştirilmesi için yararlı olduğu anlamına gelir.

Kakao yağı, çoğunlukla hindistancevizi yağı gibi doymuş, sağlıklı bir yağdır. İçeriğindeki doymuş yağ miktarı, türüne bağlı olarak, toplam yağ içinde ne olduğunun yüzde 57 ila 64’ü içinde bulunur. Değişik yağ asit tipleri içinde şunlar bulunur:

Stearik asit (toplam yağ içinde ne olduğunun ortalama yüzde 24’ü ila yüzde 37’si)

Palmitik asit (yüzde 24 ila yüzde 30)

Miristik asit (yüzde 0 ila yüzde 4)

Araşidik asit (ortalama yüzde 1)

Laurik asit (yalnız ortalama yüzde 0 ila yüzde 1 arası)

Peki pişmemiş kakao yağı, ısıtılmış kakao yağından daha iyi mi? Ham kakao yağı, kimi zaman “saf kakao yağı” olarak da etiketlenir; üretim işlemleri esnasında çok yüksek sıcaklıklarla ısıtılmaz. Netice olarak; kakao çekirdeğinde doğal olarak bulunan sağlıklı yağların ve öteki bileşiklerin daha fazlasını korur.

Cilt Kurumasını ve Soyulmasını Önler

Kakao yağı muhteşem bir cilt nemlendiricisidir. Ek olarak cildi nemlendirmekten çok daha fazlasını yapar, içten de iyileşmesine destek sağlar. Kakao çekirdeğinde bulunan doğal antioksidanlar ve doymuş yağlar; kuru, çatlamış cildi iyileştirmek için bilhassa faydalıdır, şundan dolayı kolayca emilirler ve saatlerce deride bırakılırlar.

Naturel nemlendirici ürünler; bir çok ticari üründe kullanılan katkı maddeleri, koku maddeleri ve renklendirici içermediğinden, duyarlı ciltleri olan insanoğlu için daha azca tahrişe neden olma eğilimindedir. Kuruluk ve soyulmayı tedavi etmek yada önlemek için kakao yağını, argan, hint yada jojoba yağı gibi öteki yararlı ürünlerle karıştırmayı deneyin.

Hindistancevizi yağının tropik kokusunu seviyor ve daha likit bir dokuyu tercih ediyorsanız, saf kakao yağı ve hindistancevizi yağını da beraber harmanlayabilirsiniz. Fazladan duyarlı, kuru cildiniz (egzama gibi) var ise, hassasiyetiniz olmadığından güvenilir olmak yada herhangi bir negatif tepkinin oluşmasını önlemek için kesinlikle ilkin cildinizin küçük bir bölgesinde kakao yağını kontrol edin.

Evinizde serin bir yerde depolandığından çok sertlemişse, eritmek için birazcık sıcak su ile karıştırmayı deneyin. Birazcık su kaynatabilir ve sonrasında sürülebilir hale getirmek için bir avuç kakao yağının üstüne dökebilirsiniz.

Çatlamış Dudakları İyileştirir

Kakao yağını kullanmanın en popüler yollarından biri, bilhassa ev yapımı dudak balsamlarında kullanmaktır. Narin ciltler için de nemlendirici olan leziz dudak balmı yapmak için greyfurt, vanilya, portakal yada nane yağı gibi uçucu yağlar ile kullanılabilir.

Kakao yağı bir yumuşatıcıdır, kısaca dudaklarınıza koruyucu bir katman katar, çok soğuk yada sıcakların, güneş hasarının yada iç ısının tesirini engelleyerek dudaklarınızın kurumamasına destek sağlar.

Yaşlanma Emareleri ile Savaşır

Kakao yağı, kakao hacmi polifenolleri olarak adlandırılan bileşikler ihtiva eder. Bazı çalışmalarda bu bileşiklerin yaşlanmanın emarelerini azaltmaya destek olabileceği ve ek olarak deri iltihabı yada kızarıklığa maruz kalan duyarlı cildi yatıştırmaya destek olabileceği gösterilmiştir. Polifenoller hem içten hem de topikal olarak ciltte kullanıldığında sağlığı teşvik eden antioksidan tipleridir. Kakao polifenollerinin çeşitli kronik hastalıklarla, cildin dejenerasyonunda, hassasiyetlerinde ve hatta hücre mutasyonlarıyla savaştığı bulunmuştur.

Araştırmalar, polifenollerin; daha iyi cilt esnekliği ve cilt tonu, daha iyi kolajen tutma ve üretimi, daha iyi hidrasyon gibi cilt sağlığı için birkaç pozitif göstergeye haiz bulunduğunu gösteriyor. Piyasada bulunan ürünlere kıyasla, doğal kakao yağı önerilmekle birlikte her ikisi de pozitif netice verdi, sadece yalnızca kakao yağı potansiyel olarak zararı olan yada tahriş edici maddeler içermez.

Yanıklara İyi Gelir, İsilik ve Enfeksiyonları Giderir

Cildin yenilenmesine destek olmak için azca oranda saf kakao yağını yanmış deriye sürün. Yalnız saf olduğundan ve alkol, parfüm yada öteki katkı maddeleri içermediğinden ve cildin daha da fazla iltihaplanmasına ve duyarlı hale gelmesine neden olmayacağından güvenilir olun.

Egzama ya da dermatit için doğal bir tedavi olarak kullanılabilecek kadar naziktir. Ek olarak döküntü için doğal çarelerden biridir. Kakao yağı gibi, aloe vera ve çay ağacı esans yağı da yanmış yada duyarlı cilde uygulanan iki mühim doğal tedavidir.

Muhteşem Bir Tıraş Kremi Olabilir

Cildinizi hem tıraş etmek hem nemlendirmek için kakao yağı kullanabilirsiniz. Sıcak suda kolayca erir ve lavaboyu tıkamaz. Tahrişi önlemek için tıraştan ilkin ufak bir avuç kullanın ve cildi hoş ve pürüzsüz yapın. Duştan sonrasında ısı gözenekleri açtığından ve ürünleri daha iyi absorbe etmesini sağlamış olduğu için daha etkili olacaktır.

Kalp Sağlığını Geliştirmeye Destek Olur

Bitkisel kaynaklı doymuş yağların kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için hakikaten yararlı bulunduğunu biliyoruz. Kakao yağında bulunan polifenolik bileşenlerin, ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi) ile ilişkili daha düşük enflamasyon belirteçlerine destek olduğu gösterilmiştir; bu yüzden kakao şu anda anti-inflamatuar bir besin olarak kabul edilmektedir. Kakao yağı; kalp krizi gibi vasküler vakalarda azalma ile bağlantılıdır.

Bununla beraber, kakao yağının bazı polifenoller ve öteki antioksidanlar ihtiva ettiği halde kurutulmuş kakao tozu kadar fazla kullanılmadığını unutmamak önemlidir. Kakao tozunun, kakao yağından daha yüksek polifenol içeriğine haiz olduğu gösterilir.

Bağışıklığı Sağlamlaştırır

Birçok çalışmada bitki polifenollerinin; yorgunluğa neden olabilen kardiyovasküler hastalık, kanser ve otoimmün hastalıklar gibi altta yatan sebebi iltihaplanma olan DNA hasarı ve hücresel mutasyonlar ile savaşım ederek; bağışıklık sistemi içinde antioksidan güçler uyguladığı yayınlandı. Kakao yağı kullanmak, iltihaplanmayı genel olarak azaltabilir ve hormonal dengeye ve beyin sağlığına destek olabilir, tüm bir bağışıklık sistemini güçlendirici olarak çalışır.

Çatlakları Önlemek İçin Kullanılabilir

Bilhassa gebelik esnasında oluşan çatlakları önlemek yada tedavi etmek için kullanılabilir. Birçok şahıs, kullandıktan sonrasında görünür çizgileri azalttığını bildiriyor sadece bazı emekler kakao yağıyla meydana getirilen losyonu kullanmanın aslına bakarsak fazla bir tesir oluşturmadığını buldu. Bilhassa kuru bir cilde sahipseniz, çatlakları önlemek için denemenizde hiçbir zarar yoktur, sadece öncesinden oluşmuş çatlakları azaltmak gibi bir tesiri olmadığı söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın