İnflamatuvar bağırsak hastalığı nedir?  İnflamatuvar bağırsak hastalığı tedavisi nasıl gerçekleşir?

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı (İBH)’nın kati sebebi bilinmemekle beraber sindirim sistemi kanalının yüzeyinde süreğen (kronik) inflamasyon olması durumudur. İnflamasyon (irin), sindirim kanalının yalnızca bir kısmında, mesela kalınca bağırsakta (kolonda) bulunabilir sadece ağızdan başlayarak anal kanala (makata) kadar sindirim kanalı süresince herhangi bir yerde de ortaya çıkabilir. İBH genel anlamda ülseratif kolit ve Crohn hastalığı olmak suretiyle iki ayrı tipte oluşur.

Hastalığın sebebiyle ilgili olarak senelerdir birçok teorinin ortaya atıldığına dikkat çeken, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ziya Erzin, “Bunlardan bazılarının rafine şeker tüketimi, pastörize süt içilmesi ve besinlerin dondurulması olarak belirtilmekte sadece hastalığın sebebinin bu kadar kolay olmadığı ve genetik altyapının hastalıkta mühim rol oynadığı düşünülmekte ve netice olarak bilim adamları bireysel genetik, bağışıklık sistemi ile çevrenin bir araya gelmiş olarak İBH’ya neden olduğuna inanmaktadırlar” dedi.

‘ÇOCUKLUK ÇAĞINDA DA GÖRÜLEBİLİR’

İBH’nın en dikkat çekici emareleri içinde karın ağrısı, ishal, kanlı dışkılama, yüksek ateş, ağrılı bağırsak hareketleri ve kilo yitirilmesine ek olarak bel ağrısı, eklem ağrıları, göz ve cilt ile ilgili bağırsak dışı yakınmaların da yer aldığını belirten Prof. Dr. Erzin, 15 ve 35 yaşları arası, İBH gelişimi riskinin en yaygın olduğu yaş aralığı bulunduğunu kaydetti. Prof. Dr. Erzin sözlerine şu şekilde devam etti: “Bununla beraber, 3 yaş civarındaki küçüklere da bu hastalığın teşhisi konulmaktadır. Teşhisin arttığı bir öteki yaş aralığı da 50-55 yaş aralığıdır”.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Erzin ek olarak hastaların İBH teşhisi aldığında, tedavi ve takip için Gastroenteroloji uzmanına gitmesi icap ettiğinin altını çiziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın