Hormon sıfırlama diyeti nedir?

Kilo vermek için kendimizi spora adarız, bir bakarız ki verilen kilolar teker teker alınmış… Uzun soluklu rejimler yaparız, sonrasında gene bir bakarız ki canımıza tak etmiş, vazgeçeriz. Oysa Diyetisyen Emre Uzun, “Neden kilo veremiyorum?” sorusuna en doğru yanıtı hormonlarımızın vereceğini söylüyor: “Harvard Üniversitesi mezunu bir tabip var, adı Sarah Gottfried… Yazdığı ‘Hormone Reset Diet’ (Hormon Sıfırlama Rejimi) adlı kitabı ABD’de ve peşinden tüm dünyada epey yankı buldu. Dr. Gottfried, bu kitabında metabolizmamızı yalnız 21 günde ‘yapınak ayarlarına’ geri döndürebileceğimizi ve hem ideal kilomuza hem de sağlığımıza kavuşabileceğimizi anlatıyordu. Bunun anahtarı ise hormonlarımızdaydı…”

Hormonlar, kilolarımız üstünde o denli etkili mi hakikaten? 

Elbet… Yağı nerede ve ne kadar depoladığımızdan tutun da doymak bilmez iştahımız, yeme isteğimiz, hatta herhangi bir yiyecek için hissettiğimiz bağımlılığa kadar kilo almamıza sebep olan her şeyi hormonlar yönetiyor! Dolayısıyla ideal kilomuza ulaşmak için hormon seviyemizi düzenlememiz koşul. 

Hep “hormonlar” der geçeriz. Vücudumuzda kaç değişik hormon var peki? 

İnsan vücudunda yedi değişik hormon etkinlik gösteriyor: Kortizol, tiroit, testosteron, gelişme hormonu, leptin, insülin ve östrojen… Aslına bakarsan 21 günde yapınak ayarlarına dönebilmemiz ve ortalama yedi kilo verebilmemiz için bu hormonların tümünü verimli çalıştırmak ve hormon reseptörlerinin gelişmesini elde eden bir beslenme şekli geliştirmek koşul. 

21 günde 7 kilo dediniz… 

Hormon rejimine gore bu durum evet, mümkün olarak gösteriliyor… Şu sebeple yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey üç günlük evrelerden oluşan bir rejim uygulamanız ve sırayla et ve alkol, şeker, meyve, kafein, tahıl, süt ürünleri ve toksin içeren gıdaları tüketmemek! Ilk olarak 21 gün süresince her üç günde bir beslenmenizden bazı gıdaları çıkarıyorsunuz. İlk çıkardığınız gıdaları da 21’inci günün sonuna dek tüketmemeye devam ediyorsunuz. Neydi o gıdalar? Mesela şeker, rafine gıdalar ve alkol hormon seviyelerini negatif etkiliyor.

Alkol, kortizon seviyesini artırarak bel çevresini yağlandırıyor, östrojen seviyesini de yükselterek kalça ve göğüslerde yağ birikimine neden oluyor. Doğrusu ilk üç gün et ve alkol almayarak östrojen seviyenizi dengeliyorsunuz. Sonraki üç gün meyve yemeyi bırakıyorsunuz ve bu sayede tokluk hissi vererek ve yağ yakımını hızlandıran leptin hormonunu düzenliyorsunuz. Bu şekilde adım adım ilerleyip 21 günü tamamladığınızda, hem hormonlarınız birbiriyle uyum içinde çalışmaya hem de iyileşen metabolizmanız yardımıyla fazla kiloların yanı sıra depresif ruh halinden de kurtulmaya başlıyorsunuz. Bu basamakların beslenmede uygulanması halinde kişide herhangi hastalık yoksa ve tertipli spor ile beslenmesini destekliyorsa kişinin kilosuna gore 4-7 kilogram arası yitik mümkün olabilir.

Bizlere söz mevzusu “hormon sıfırlama” reçetesini verebilir misiniz?

 1., 2. ve 3. günlerde: Et ve alkol tüketmeyerek östrojen seviyenizi sıfırlıyorsunuz.

3., 4. ve 6. günlerde: Şekersiz beslenerek vücudunuzdaki insülini dengeliyorsunuz.

6., 7., 8. ve 9. günlerde: Meyve yemeyi bırakıp tokluk hissi veren ve yağ yakımını artıran leptin hormonunu düzenliyorsunuz.

9., 10., 11. ve 12. günlerde: Kafeini bırakıp stres seviyenizi düşürüyorsunuz. Böylece kortizol hormonunuz da dengeye giriyor. 

12., 13., 14. ve 15. günlerde: Tahıl yemeyi bırakıyorsunuz. Bu da tiroit hormonunu tekrardan aktive ediyor. Bu sayede insülin ve leptin hormonları da düzenleniyor. 

15., 15., 17. ve 18. günlerde: Süt ürünleriyle vedalaşıyorsunuz. Bu da gelişme hormonunu sıfırlamanızı sağlıyor.

18., 19., 20. ve 21. günlerde: Toksin içeren her şeyden uzak durarak testosteron hormonu seviyenizi düzgüsel düzeye getiriyorsunuz. 

Şunu hatırlatmama da izin verin: Hormonlar, vücudumuzun pek çok fonksiyonunu o şekilde ya da bu şekilde etkisinde bırakır ve bunlar içinde bağışıklık sistemimiz, davranışlarımız, düşünme şeklimiz, motivasyon seviyemiz hatta iç organlarımızın emek verme düzeni bile yer alır. Vücudumuzdaki sistemler arası yazışma bile hormonlar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Dolayısıyla hedef 21 günde yedi kilo vermek gibi görünebilir fakat amaç daima hem sağlıklı hem de saat gibi işleyen bir vücut olmalıdır. Ek olarak daima beslenmede çeşidin varlıklı tutulması, kişinin günlük lif ve vitaminlerini gıdalardan tam olarak sağlaması daima ön planda olmasına dikkat edilmelidir. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın