Acıbadem Maslak Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İlke Sipahi, ‘yüksek tansiyon’ anlamına gelen hipertansiyonun kimi zaman ense ağrısı yada burun kanamasına yol açabildiğini belirterek “Hipertansiyon şikayete yol açsa da, açmasa da, inme, kalp krizi ve kalp yetersizliği gibi dirimsel sonuçlar doğurabilir. Hipertansiyonu olan 10 vakadan 9’unda tam olarak sebep bilinmemekle beraber yaş, genetik miras ve aşırı kilo mühim rol oynamaktadır. Sebebin tam olarak bilinmiş olduğu istisnai vakalarda ise hipertansiyon, böbrekler, böbrek üstü bezleri yada tiroit bezi hastalıklarına bağlanabilir” diyor.

1 / 16

İdeal gerilim değerinin 120/80 mm cıva ve altı bulunduğunu, bilhassa bahardan yaza geçerken kan basıncının mevsim değişikliğinden etkilendiğini vurgulayan Prof. Dr. İlke Sipahi, hipertansiyonda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 9 altın kuralı söyledi, mühim ikazlar ve önerilerde bulunmuş oldu.

2 / 16

HAVALAR ISINDIKÇA TANSİYON DÜŞEBİLİR

Meydana getirilen araştırmalar sıcak aylarda damarların gevşemesine bağlı olarak tansiyonun birazcık düşebileceğini gösteriyor.

3 / 16

O şekilde ki, seyrek de olsa yalnız kışın gerilim ilacı alan, yazın ilaçların kesildiği hipertansiyon hastaları dahi var. Dolayısıyla ısı değişimleri olduğunda tansiyonunuzu daha yakından takip ederek, alışılagelmişin haricinde ölçümler olduğunda hekiminize danışın.

4 / 16

SIVI VE TUZ DENGESİNE DİKKAT!

Yazları terlemeye bağlı su ve tuz kaybı artabileceği için atardamarların içindeki kanın yaratacağı tansiyon, doğrusu gerilim düşme yönünde eğilim gösterebiliyor.

5 / 16

Yüksek tansiyonu olup ilaç alan hastalarda dahi gerilim düşmeleri yaşanabiliyor ve düşük gerilim bayılmaya bile yol açabiliyor.

6 / 16

Gerilim hastası olsanız da olmasanız da yazın sıvı tüketimine dikkat edin ve çok terlediğiniz günler kesinlikle sıvı tüketimini artırın.

7 / 16

ÇAY-KAHVEDEN UZAK DURUN

Her ne kadar yazın sıvı tüketiminin artırılması önerilse de, bu çay ve kahve tüketimini çoğaltmak anlamına gelmemeli. Bu içeceklerin ihtiva ettiği kafein, idrar söktürücü etkiye yol açıyor ve idrarla fazla sıvı kaybı sonucu aslına bakarsak negatif bir sıvı dengesi söz mevzusu oluyor.

8 / 16

SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Sigaranın yalnız kanser ve kalp krizine değil, yüksek tansiyona da yol açabileceği iyi bilinmeli. Gene fazla alkol de hipertansiyona neden olabiliyor.

9 / 16

Bilhassa tatillerde, kimi kişiler alkol tüketimini ciddi düzeyde artırıyor! Günlük alkol tüketiminde her 10 gramlık artışın büyük tansiyonu ortalama 1 milimetre cıva artırdığını bilin.

10 / 16

SEYAHATE TANSİYON ALETİNİZİ DE GÖTÜRÜN

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İlke Sipahi, ”Değişik atmosferik şartlar sebebiyle değişik coğrafyalarda kan basıncında değişimler olduğundan gerilim hastaları ilaçlarıyla beraber kesinlikle gerilim aletlerini de valizlerine koymalı ve gittikleri yerde tansiyonlarını tertipli olarak ölçmeli. Gerekirse ilaçlarda doz değişikliği için hekimlerine danışmalı” diyor.

11 / 16

AŞIRI BESLENMEYE DİKKAT

Günümüzde herşey dahil konsepti ile hizmet veren dinlence köyleri fazlasıyla popüler. Kimimiz bu biçim tatiller esnasında yeme – içme mevzusunda ipin ucunu kaçırıp kilo alabiliyoruz. Kilo aldıkça tansiyonun arttığı, öte taraftan kilo verdikçe de tansiyonun düşmüş olduğu iyi bilinmeli.

12 / 16

EGZERSİZ DEYİP GEÇMEYİN

Tertipli egzersizin kan basıncını düşürdüğü bir gerçek. Sadece aşırı sıcak ve nemli havalarda egzersizin sıvı dengesinde ciddi oynamalara yol açabildiği, ısı yorgunluğu ve ısı çarpması riskini de artırabildiği biliniyor.

13 / 16

Dolayısıyla aşırı sıcaklığın söz mevzusu olduğu günler egzersiz yapılmaması daha doğru.

14 / 16

11.00-14.00 ARASI TEHLİKELİ SAATLER

Yazın 11-14 saatleri arası ısı yorgunluğu ve ısı çarpması riskinin en yüksek olduğu saatler.

15 / 16

Bu yüzden hem hipertansiyon hastalarının hem de sağlıklı kişilerin, aşırı sıcaklığın olduğu günlerde bilhassa bu saatlerde dışarıda bulunmamalarında yarar var. Dışarı çıkmak zorunda iseniz kesinlikle şapka takının, açık renkli giyim giyinin ve bolca su için.

16 / 16

DOKTOR KONTROLÜNÜ İHMAL ETMEYİN

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İlke Sipahi ”Uzun devam eden yaz tatilleri esnasında hipertansiyon hastaları hekimlerinden uzak kalabilmektedir. Eğer bu tatiller esnasında kan basıncında oynamalar, ilaç yan tesirleri vb. söz mevzusu olursa hastalar en azından telefonla hekimlerine ulaşmalı, gerekirse dinlence yaptıkları bölgede de ikinci bir hekime görünmelidirler” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın