Hindistan cevizi sütünün faydaları nelerdir, nasıl yapılır?

Hindistan cevizi sütünün beslenmemiz üstündeki en büyük tesiri vücudun bağışıklık savunmasını oluşturmak ve hastalığı önlemek için kullanılmasıdır. Hindistan cevizi sütü çoğu zaman bir “mucize sıvı” olarak kabul edilir. Hindistan cevizi sütü, akrabaları ile beraber hindistancevizi yağı ve hindistan cevizi suyu dünyanın en sağlıklı gıdaları arasındadır.

Hindistan cevizi sütü nedir, hindistan cevizi sütü nasıl yapılır?

?Hindistan Cevizinin iç kısmı çıkartılıp ufak parçalara ayrıldıktan sonrasında kaynamayan sıcak suda oda sıcaklığında bekletilir ve süzüldükten sonrasında Hindistan Cevizi Sütü elde edilir.
?Metabolizma hızını artırır.
?Sindirim ve gıda emilimini kolaylaştırılır.
?Antioksidandır
?Bağışıklığı sağlamlaştırır.

Hindistan cevizi sütü, gıdaları ve muhteşem lezzetini sağlamanın yanı sıra, enerji için vücut tarafınca kolayca emilen ve kullanılan orta zincirli bir yağ asidi olan laurik asit olarak adlandırılan yağ ihtiva eder. Hindistancevizi yağ asitleri esas olarak doymuş yağlardır, sadece bunların kolesterol seviyenizi arttıracağını ve kalp hasarına neden olacağını düşünmeyin. Bu durumun tam tersine hindistan cevizi sütü kolesterol seviyelerini düşürmenize , kan basıncınızı dengelemenize  ve kalp krizlerini yada felçleri önlemenize destek sağlar.

Tam yağlı Hindistan cevizi sütü tüm doğal yağ asitlerini içerirken, “hafifçe” hindistancevizi sütleri, daha ince, daha düşük kalorili bir süt oluşturan bazı yağları uzaklaştırmak için oldukça iyidir. Hindistan cevizi sütü, süt , laktoz, soya , fındık yada tahıllardan tamamen arınmış olduğundan, süt ve fındık yada tahıl bazlı sütlere alerjisi olan hepimiz için iyi bir seçenek olur.  Artı olarak da  vegan ve bitki bazlı beslenenler için oldukça iyidir.

Hindistan cevizi sütü gıda değerleri

•    Kalori: 552.
•    Yağ: 57 gram.
•    Protein: 5 gram.
•    Karbonhidratlar: 13 gram.
•    Fiber: 5 gram.
•    C Vitamini:  % 11
•    Folat: % 10
•    Demir:  % 22
•    Magnezyum:  % 22
•    Potasyum:  % 18’i.
•    Bakır:  % 32
•    Manganez:  % 110.
•    Selenyum:  % 21

Hindistan cevizin yan tesirleri nedir?

Hindistan cevizine alerjiniz olmadıkça, sütün negatif tesirleri yoktur. Ağaç fıstığı ve yer fıstığı alerjilerine kıyasla, hindistancevizi alerjileri nispeten azdır

Hindistan cevizi sütünün sağlığımıza olan yararları

Bağışıklığımızı sağlamlaştırır 

Hindistan cevizi sütü iyi bir miktar C vitamini ihtiva eder, bağışıklığımızı artırmaya destek olan bir gıda maddesidir.

Bu yüzden, hindistan cevizi sütünün tertipli olarak tüketilmesi enfeksiyonları önlemeye ve soğuk algınlığı ve öksürük ile savaşmaya destek olabilir.

Kabızlığı önler

Kabızlık hissediyor musun? Sindirimle ilgili mesele mu yaşıyorsunuz? Hindistan cevizi sütü destek olabilir.

Bu süt, gıdaları bağırsak süresince hareket ettirmeye ve vücudu tertipli aralıklarla bırakmaya destek olan lüzumlu elektrolitleri ve iyi yağları elde eden çok çeşitli vitaminler ve mineraller ihtiva eder.
Kemikleri sağlamlaştırır

Hindistan cevizi sütü, sağlıklı ve kuvvetli kemiklerin korunmasına destek olan iyi bir miktar kalsiyum ve fosfor sağlar.

Diyabeti önler 

Hindistan cevizi sütü ile hazırlanan saf Hindistan cevizi sütü, kan glikoz seviyelerini pozitif yönde etkilemektedir. Vücutta insülin salgısını dengeleyen antioksidan özellikler ihtiva ederler.

Sinirleri yatıştırır

Bir bardak Hindistan cevizi sütü, sinirleri yatıştırdığı gibi, kas kramplarını ve gerginliği hafifletir. Hem de ve rahatlamanızı sağlamasıyla malum ortalama 89 mg magnezyum içermektedir.

Mide ülserini önler 

Mide ülserinden mustaripseniz, Hindistan cevizi sütü içmek ülserlerin tamamen azaltılmasını ve önlenmesini sağlar.

Hindistan cevizi sütü ülserlere neden olan bakterilerle savaşan anti-ülser ve antibakteriyel özellikler ihtiva eder.

Haftada minimum bir kez bir bardak hindistan cevizi sütü içilmesi vakit kaybetmeden pozitif sonuçlar verebilir.

Prostat kanserini engeller 

Hindistan cevizi sütü çok fazla vitamin ve mineral deposudur. Bu besinler içinde, prostat bezinin sağlığını korumaya ve prostat kanseri riskini azaltmaya destek olan bir element olan çinko bulunur

Cilt hastalıklarını tedavi eder.

Hindistan cevizi sütünün cilt üstünde kullanılması aknenin azaltılmasına ve önlenmesine destek olabilir.

Saçları besler 

Hindistan cevizi sütü, saç foliküllerini besleyen ve saç gelişimini hızlandıran çok çeşitli temel gıda maddelerini ihtiva eder.

Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey Hindistan cevizi sütü saçınıza masaj yapmak ve her zamanki gibi şampuanlamadan ilkin ortalama 20 ila 30 dakika bekletmektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın