Hibiskus Çayı: Belirli Kanserlerle Mücadele ediyor!

Kırmızımsı hibiskus bitkisinin kurutulmuş kısımlarından meydana getirilen yoğun çay, renk olarak koyu kırmızıdır. Kızılcık benzeri, tatlı ve lezzet verici bununla beraber mayhoş bir tadı vardır ve sıcak yada buzlu olarak tüketilebilir. Peki ya hibiskus çayı içmenin insanlara herhangi bir sağlık yararı var mı? Bir çok şahıs, çekici bitkinin güzel çiçekleriyle (Hibiscus Sabdariffa) tanışıktır. Şimal Afrika ve Güneydoğu Asya kökenlidir sadece şimdi birçok tropikal ve subtropikal iklimlerde de yetişiyor. Dünyadaki insanoğlu bitkinin çeşitli kısımlarını yiyecek ve ilaç olarak kullanıyorlar.

Kan Basıncını Düşürür

Bilhassa hipertansiyona yakalanma riskiniz var ise, kan basıncını düşüren gıdalar tüketmeniz gerekir. Hibiskus çayı bu listedeki parlak gıdalardan biridir. Bazı emekler, yüksek gerilim riskini artıran belirli sağlık koşullarına haiz hastalarda bile kan basıncını mühim seviyede düşürdüğünü bulmuştur. Arizona Üniversitesi tarafınca 2013 senesinde meydana getirilen bir araştırma, hibiskus çayının, aşırı derecede yüksek dozlar hariç, herhangi bir bildirilen yan etkisine rastlanmadan hipertansiyon için düzgüsel tedavi olarak; 10 yada daha çok ülkede kullanıldığını keşfetti. Araştırmacılar, bu çalışmaların hipertansiyonun tedavisi olarak ümit verici bulunduğunu belirtti. Bununla beraber, yüksek kaliteli çalışmaların (bilim toplumunda “altın standart” olarak bilinir) yapılması icap ettiğini belirttiler.

Hibiskus çayının; prehipertansif ve hafifçe hipertansif hayvan ve insan modellerinde kan basıncını düşürebileceği düşünülmektedir. Dikkat çeken nokta, bu sonuçların diyabetli hastalarda da aynı sonucu vermiş olmasıdır. Ortalama dört haftalık bir dönemde, çok sayıda test icra eden araştırmacılar, günlük olarak tüketilen hibiskus çayının kan basıncını pozitif bir halde etkilediğini buldu. Başka bir emek verme, her gün üç bardak hibiskus çayı içmenin yararlarından bahsediyor.

Nijerya’da meydana getirilen bir araştırma, kan basıncını düşürürken, yaygın tansiyon düşürücü bir ilaç olan hidroklorotiyazid içerikli ilaçların da etkilerini artırdığını keşfetti. En mühim bulgu, çalışmanın ana maddesi olan hidroklorotiyazidin aksine, hibiskus çayının elektrolit dengesizliğine neden olmadığıydı.

Sıhhatli Kolesterol ve Trigliseridleri Destekliyor

Hibiskus çayının yarar sağlamış olduğu tek kalp hastalığı risk faktörü tansiyon değildir. Ek olarak, dislipidemi(kan yağlarının anormalisi) olan kişilerde; kolesterol ve yüksek trigliseridlerin yönetilmesine destek olabilir.

Bu iki kalp hastalığı risk faktörü, metabolik sendrom olarak malum; diyabet ve inme riskinde artışa işaret eden semptomların daha büyük kümelenmesinin bir sebebidir. Phytomedicine’de gösterilen bir araştırmada, bilim adamları, metabolik sendromlu hastalarda doğal olarak kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürmek için hibiskus özütlerinin kullanılmasını öneriyorlar.

Hibiskus çayının kan lipidlerini azaltma kabiliyeti; tansiyonda olduğu gibi, diyabetlilerde de gözlenmiştir. 2009’da meydana getirilen bir çalışmada diyabetli hastalar, bir ay süresince günde iki kez hibiskus çayı tükettiler ve HDL (“iyi”) kolestrol düzeyinde belirgin bir artış ve toplam kolesterol, LDL (“fena”) kolesterol ve trigliseridlerde azalma bulunmuştur.

Oksidatif Stresi Önler

Öteki çok sağlıklı çaylar gibi hibiskus çayı da; zayıf beslenme ve tehlikeli kimyasallara devamlı maruz kalmanın neden olduğu özgür köktencilik hasarı ile savaşım eden antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar esas olarak bitkinin antosiyaninlerinde, bu çiçeğe kırmızı renk veren doğal pigmentlerde bulunur.

Ufak bir araştırma emek vermesi, yüksek kaliteli çay ile desteklenmesinin kan dolaşımındaki antioksidan yükü artırdığını ve hücrelere zarar verebilecek oksidatif strese katkıda bulunabilecek bileşiklerin azaltıldığını keşfetti. Çalışmacılar, yüksek oranda hippurik asit içeriğinden dolayı, yüksek enerjili polifenollerin (antioksidanlar) bağırsak mikrobiyomu tarafınca belirgin şekilde dönüştürülmüş olması icap ettiğini ileri sürmüştür.

Belirli Kanserlerle Mücadelede Gücü Gösteriyor

Hibiskus çayı içindeki antioksidanlara bağlı olarak, kısmen bazı tanımlı kanser araştırmalarının mevzusu olmuştur. Bir çok doğal kanser tedavisi araştırması gibi, bu emek verme da hemen hemen emekleme aşamasındadır, sadece hibiskus çaylarının anti kanser enerjisini destekleyen bazı kanıtlar vardır.

Bir laboratuvarda, hibiskus özleri, lösemi hücrelerinde apoptozise (hücre ölümü) neden olmuştur. Bunun arkasındaki mekanizmalar hemen hemen netleşmese de, bu şu anda kanserle yaşayan evlatların ve ergenlerin ortalama dörtte birini etkileyen lösemi ile mücadelede ümit verici bir adım olabilir.

Tayvan Chung Shan Tıp Üniversitesi Biyokimya ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nde meydana getirilen araştırmaya gore, sekiz değişik gastrik karsinom hücresi yüksek antioksidanlı hibiskus çayı özütüne maruz kaldığında da aynı güzel sonuçlar ortaya çıktı.

Aşırı kiloluluk ve İlgili Riskleri Azaltır

Aşırı kiloluluk riskini azaltmak için bir ilaç arıyorsanız, beslenme rutininize kıpkırmızı hibiskus çayını ilave edin. Bu antioksidanlar hücrelerinizi korumak için çalışırken, yoğun renkli olanları ve öteki bileşikleri fareler üstünde meydana getirilen araştırmalarda gösterildiği gibi kilo vermeyi teşvik etme ve öteki ilgili riskleri en aza indirgeme potansiyeline haizdir.

İnsan ve hayvan emekleri, hibiskus çayı ve metabolizma hızı artışı içinde bir bağlantı buldu. Hibiskus aslı, tipik bir öğünde olabildiğince çok nişasta ve sakrozla yüklenmenizi engelleyebilir.

Günde minimum bir kez hibiskus çayı içmek, prediyabetlerin ve öteki çeşitli koşulların ortak bir belirteci olan insülin direnciyle savaşmanıza destek olabilir. Aslına bakarsak, diyabet hastalarında sağlıklı kan şekerinin korunmasına bile destek olabilir, bu da metabolik sendrom kümesindeki her semptomun azaltılmasına destek olabilir anlama gelir.

Obeziteye bağlı başka bir hastalık da; alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) ‘dir. Bu hastalık, karaciğerde fazladan yağ hücrelerinin birikmesi olarak tanımlanır ve alkol kullanımından kaynaklanmaz. NAFLD’nin yaygın olarak karşılaşılan sebepleri aşırı kiloluluk, fena beslenme alışkanlıkları, diyabet ve dislipidemi’dir. Hem hayvanlarda hem de insanlarda meydana getirilen araştırmalar, hastalığın tedavisi yapılmadan bırakıldığında siroza, karaciğer kanserine yada karaciğer yetmezliğine neden olabilen bu yağ birikiminin riskini azaltarak yaşam standardını artırdığını göstermiştir.

Naturel Antidepresandır

Depresyona yakalanırsanız ya da bitkinlik, umutsuzluk duyguları, hobilere ilgi kaybı ve daha fazlası gibi bazı emareleri gösterirseniz; depresyonun kimi zaman yıkıcı olan emareleriyle savaşmanın doğal yollarından kabul edilen hibiskus çayını tecrübe etmek isteyebilirsiniz.

Bu da yepyeni bir emek verme alanı, sadece depresyon semptomlarındaki gelişmeyi inceleyen hayvansal emekler, hibiskus çiçeklerinin depresyon için bir doğal deva olarak destek olabilecek spesifik biyoflavonoidlere haiz bulunduğunu buldu.

Potansiyel Enfeksiyon Çözümü

En azından bir çeşidi yüksek antibakteriyel güç de gösterir. Bazı emekler; cazip bit bitki olan Hibiscus rosa sinensis özlerinin ciddi MRSA bakterilerini öldürme potansiyeline haiz olabileceğini buldu.

MRSA, her yıl yalnız ABD’de 90.000 Staf(staph) enfeksiyonuna neden olan bir bakteridir. Staph enfeksiyonunun önlenmesi ve tedavisi, abseler, sepsis ve pnömoni gibi ciddi sorunlarla bağlantılı olduğundan yaşamsal ehemmiyet taşır.

Böbrek Taşlarını Önleyebilir

Bir diüretik olarak işlev görmüş olduğu için, yüksek kaliteli hibiskus çayı, böbrek ve üriner sistemlerin sağlıklı çalışmasını destek sunar. İlk hayvansal gözlem, hibiskus çayının “anti ürolitiyatik özellik” olarak malum madde içinde ne olduğu; böbrek taşı oluşturan bileşiklerin hususi durumunu ve tesirini düşürebileceği anlamına gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın