Bahçacı:

BURSA,(DHA)- GENEL Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sulh Gülcü, hemoroidal hastalıktan operasyon geçirmeden kurtulmanın Band Ligasyon (boğma) yöntemiyle mümkün bulunduğunu söylemiş oldu.
Medicana Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sulh Gülcü, hemoroidal hastalıklarla ilgili izahat yapmış oldu. Op. Dr. Gülcü, “Herhangi bir sebepten dolayı karın içi yada kalınca bağırsağın son kısmının basıncının arttığı durumlarda yastıkçıklar genişler, büyür ve hemoroidal hastalık oluşur. Hemoroidal hastalık, makat bölgesi problemlerinin en sık sebebidir. Erişkin yaşlarındaki kişiler belli dönemlerde hemoroidal hastalık ile karşı karşıya kalmaktadır. Erkeklerde daha sık görülen bu hastalıkta utanma, sıkılma ve inançlar sebebiyle doktora başvurma oranları, görülme oranlarına nazaran daha azdır. Hemoroidal hastalığın oluşumuna uzun süre oturmak, ağır sporlar, ileri yaş, kabızlık, ishal, sert dışkılama, gebelik, ıkınma, uzun süre tuvalette oturma gibi sebepler yol açmaktadır” diye konuştu.
Hemoroidal hastalığın belli başlı emareleri bulunduğunu ifade eden Op. Dr. Sulh Gülcü, “Kanama, ele gelen şişlik (memeler), kaşıntı, makatta dolgunluk hissidir. Tanı hastanın şikayetleri anlatması ve doktorun detaylı yapacağı makat muayenesi ile konur, bu esnada anoskopi (makat kanalının görüntülemesi) ve rektoskopi (kalınca bağırsağın son kısmının görüntülemesi) yapılabilir. İleri yaş grubunda hastalara kolonoskopi yapılır. Tedavi hastanın şartlarına nazaran hasta ile ortak karar verilmesiyle oluşturulur. Hemoroid hastalarında cerrahi tedavi hastaların yalnız yüzde 5 ile 10’unda gerekir. Hastalıkların büyük çoğunluğu beslenme, oturma banyosu ve medikal tedavi ile düzelir. Güncel tedavilerden; lazer, ilaçla kökünü kurutma yöntemi (skeleroterapi), RF ile yakma gibi yöntemlerde başarı şansı yüzde 60 ile 70’ler arasındadır. Ameliyatsız, poliklinik şartlarında, anestezi verilmeden etkinliği güncel tedavilerde hala yerini sakınan eski bir yöntem olan bandligasyon yöntemi uygun hastada oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde hastaya anestezi verilmeden ortalama olarak 3 ile 4 dakika içinde yapılabilecek bir yöntemdir. Bağırsak temizliği gerekmez, anestezi gerekmez. Makattan bu bölgeyi görmeyi elde eden anoskop dediğimiz bir alet ve bu aletin arkasına takılan ışık yardımıyla iç hemoroidleri görülüp bunlara hususi bir alet yardımıyla köküne lastik band yerleştirilmesi ile olur. İşlemden sonrasında hasta ayaktan evine gidip düzgüsel işlerine devam eder” dedi.

FOTOĞRAFLI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın