Hayıt Tohumu: Sivilce ve akne oluşumunu önler!

Büyükşehirlerde yaşayan pek çok kişinin kim bilir daha evvelinde adını bile duymadığı hayıt tohumu ya da öteki adıyla hayıt, çok eski çağlardan beri alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Bilhassa Akdeniz bölgesinde yetişen doğal bir bitki olan hayıt, bitkisi ufak siyah, karabibere benzeyen meyvelere haizdir. Bu meyvelere hayıt tohumu adı verilir. Kurutulmuş meyvelerinden çay demlenip içilen hayıt, hap, öz, tentür gibi birçok şeklinde gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Hayıt, kısaca hayıt tohumu pek çok mevzuda faydası bulunan kıymetli bir bitkidir.

Adet öncesi sendromları azaltır!

PMS, doğrusu adet öncesi sendrom emarelerini azaltmaya destek olan hayıt, bilhassa bayanlar için çok önemlidir. Hanımlarda adet periyodu öncesinde uygunsuz prolaktin üretimi, göğüs hassasiyetine ve bunun gibi öteki adet öncesi sorunlara neden olabilmektedir. Hayıt bitkisinin bu konudaki faydası ise hipofiz bezindeki prolaktin üretimini bastırması ve dolayısıyla adet öncesi sendromu azaltması şeklindedir. Bu mevzuda meydana getirilen çeşitli araştırmalar, hayıt tohumunun göğüslerde duyarlılık, baş ağrısı ve irritabl duygu durumları gibi adet öncesi sorunlarını azaltmaya destek bulunduğunu göstermektedir.

Miyom oluşumunu engellemeye destek sunar!

Kas dokularında ortaya çıkan ve çoğu zaman de bayanların üreme organlarında oluşan urlara miyom adı verilmektedir. Bayanların rahminde oluşan miyomlar, kanserli olmayan tümörlerdir ve rahim duvarları içinde oluşurlar. Birbirinden değişik boyutlar ve şekillerde ortaya çıkan bu miyomların yaşattığı hastalık semptomları kişide kendisini değişik hallerde göstermektedir. Miyom oluşumunu önlemenin ve var olanları da azaltmanın için en mühim yolu kesinlikle hormon sisteminin dengeli bir halde salgılanmasını sağlamaktır. İşte hayıt tohumu da vücuttaki ise hormon dengesini sağlamak için progesteron hormonuna destek olabilir ve böylelikle miyom oluşumu engellenebilir.

Sivilce ve akne oluşumunu önler!

Daha çok erişkinlik dönemlerindeki hormon dengesizliğinden ve ileri yaşlarda da gene sağlıksız beslenmenin oluşturduğu hormonsal dengesizliklerden dolayı sivilce ve akne oluşmaktadır. Bu bağlamda daha çok hormon dengesizlikleri ve ruhsal dalgalanmalardan kaynaklı olan sivilce ve akneler hormon dengesi sağlanarak önlenebilmektedir. Bir de bilhassa çene bölgesinde aylık olarak akne oluşuyorsa, bunlar için doğal bir ilaç olarak hayıt tüketilebilir. Zira hayıt hormon dengesizliğini gidererek bilhassa kadınlardaki akne oluşumunu engelleyebilir. Bu mevzuda meydana getirilen bilimsel çalışmalarda, hayıt bitkisinin hormon salgılarını düzenleyerek premenstrüel sivilce oluşuma engel olduğu tespit edilmiştir.

Doğurganlığı artırabilir!

Üreme yeterliliği daha çok kişinin hormonsal düzeniyle ilgili bir durumdur. Bu bağlamda hayıt tohumunun hormon dengesinin sağlanmasındaki tesiri ehemmiyet taşımaktadır. Bilhassa de hanımlarda progesteron hormonunun yükselmesinin düşüklere yol açmış olduğu düşünüldüğünde hayıt bitkisinin hormonsal düzensizlikleri gidererek doğurganlığa destek olabileceği yorumu yapılabilmektedir. Bununla beraber rahmin iç katman bölgesindeki endometrial hiperplazi üretimini artması dolayısıyla oluşan hücrelerin aşırı büyümesi problemi da hayıt tüketimi ile engellenebilmektedir. Bu sayede rahim kanserini de önlemek mümkün olabilir.

Prostat kanserini önleyebilir!

Erkeklerde yaşanmış olan hormon dengesizlikleri, testosteron hormonunun aşırı yükselmesi prostat kanserine sebep olabilmektedir. Hayıt tohumu ise vücudun hormon dengesine destek olmak için doğal ve bitkisel bir ilaçtır. Bu bağlamda hayıt tohumu, erkeklerde prostat kanserinin başlamasını engellemek için vücuttaki testosteron hormonu düzeylerini düşürebilir. Bu bakımdan hayıt tohumu seneler süresince doğal bir antiandrojen olarak, kısaca erkeklik hormonun bazı etkilerinin dönem dışı bırakıcı olarak kullanılmıştır.

Menopoz emarelerini azaltır!

Menopoz döneminde bayanlar değişen hormon dengesinden dolayı çok fazla mesele yaşamaktalar. Hayıt tohumu ise vücudun hormon dengesini sağlar ve progesteron düzeyinin düşürerek, menopoz emarelerini mühim seviyede tesir etkisinde bırakır. Şu şekilde ki hayıt, luteinizan hormonlarının salgılanmasını arttırır ve böylece progesteron seviyelerini yükseltir. Bu sayede bilhassa sıcak basması, ruhsal dengesizlik gibi menopozun genel emareleri daha hafifçe hissedilir.

Süt miktarını arttırır!

Hayıt tohumunun demlenmesiyle hazırlanan hayıt çayı vücuttaki prolaktin seviyelerini artırmaya destek olduğundan emzirme döneminde süt artışını sağlar. Prolaktin, öteki bir adıyla süt hormonu, memelerde süt üretimini gerçekleştiren hormondur. Hayıt tohumunun süt artışını desteklediğine dair bilimsel veriler olmasına karşın, her bitkinin her bünyede gösterebileceği etkilerin tamamı aynı olmadığından ilk olarak doktora danışmak en doğrusu olacaktır.

Çikolata kisti probleminin tedavisine destek sunar!

Endometriozis, doğrusu çikolata kisti bayanların rahim içi dokusunun rahmin haricinde oluşması ve adet dönemlerinde bu rahmin dışındaki dokunun da kanaması şeklinde ortaya çıkan bir sorundur. Bu mesele çoğu zaman hormonsal problemlerden meydana gelmektedir. Hayıt bitkisi de genel olarak vücut içindeki çeşitli kimyasal tepkimeleri düzenlemeye destek olduğundan bu biçim hormonsal sorunlarda tedavi edici rol oynayabilir. Sadece bunun için gene ilk olarak doktora danışmak gerekir.

Adet dönemlerini düzenler!

Hanımlarda üreme periyodu içinde bulunduğunun en mühim göstergelerinden birisi olan adet kanamalarının her ay tertipli olarak gerçekleşmesi çok önemlidir. Adet dönemlerinin düzensiz seyretmesi pek çok soruna sebep olabilir ve bazı sağlık sorunlarının da göstergesi olabilir. Bu bağlamda adet dönemlerinin tertipli seyretmesi için hormonları dengeleyici görevi olan hayıt bitkisinden yararlanmak, bu problemi doğal yolla çözebilmek adına ehemmiyet taşır.

Duygusal dengesizlikleri giderir!

Bilhassa hanımlarda adet dönemlerinde ve genel olarak her bireyde de erişkinlik periyodu içinde yaşanmış olan duygusal dengesizlikler, ani duygu değişimleri rahatsız edicidir. Bunların sebebi ise hormonsal dengesizlikler, hormonların salgılanma düzeylerinin süratli değişmesidir. Hayıt bitkisi ise vücutta hormon dengesini sağlayıcı özelliğiyle ruh halindeki dengesizlikleri giderir ve bunun ortaya çıkardığı sorunları da engeller.

Cinsel isteği arttırır!

Cinsellik, cinsel talep durumu kişinin hormonlarının salgılanmasıyla direkt ilişkilidir. Bazen yaşanmış olan cinsel isteksizlikler de bir çok vakit hormonsal sorunların bir sonucudur. Bu bakımdan bu şekilde durumlarda hayıt tohumu çayı tüketerek bu isteksizliği doğal yoldan gidermek mümkün olabilir.

Antioksidan özelliklere haiz olan bir bitkidir!

Vücutta ortaya çıkan hastalıkların pek bir çok vücudun yeterince temizlenememesi, arındırılamamasından ve dolayısıyla da özgür radikallerin artmasından meydana gelmektedir. Hayıt ise antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu sayede tertipli olarak hayıt tüketiminde vücutta dolaşan özgür radikaller yok edilerek vücudun arındırılması mümkün olabilir. Zira özgür radikaller vücutta hücresel düzeyde oksidatif stresten görevli olurlar, erken yaşlanma ve kanser de dâhil olmak suretiyle vücutta pek çok hastalıklara sebep olurlar. Bu bakımdan haftada birkaç kez hayıt çayı içerek özgür radikalleri vücuttan atmak en doğrusudur.

Hayıt tohumu tüketecek olanlara tavsiyeler

Hayıt tohumu, ağız kanalıyla uygun oranda tüketildiğinde, aşırıya kaçılmadığında sağlıklı olan pek çok insan için güvenli ve faydalıdır. Sadece aşırı tüketiminde bazı istenmeyen sonuçlar, yan etkisinde bırakır, rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Hayıt tohumunun aşırı tüketiminde; mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kaşıntı, döküntü, baş ağrısı, akne, uyku problemi ve kilo alımı gibi problemler yaşanması muhtemeldir.

Hayıt tohumunun prolaktin hormonu salgısını artırarak emzirme döneminde süt üretimini arttırdığı bilinmektedir. Sadece emzirme döneminde hayıt tüketiminin ne kadar güvenli olduğuna dair kafi araştırma sonucu hemen hemen bulunmamaktadır. Bu bakımdan emzirme döneminde tüketmeden ilkin doktora danışmakta yarar var.

Hamilelik döneminde hayıt tohumu tüketimi ile ilgili kafi emek verme bulunmamaktadır. Bu sebeple de gebelikte hayıt tohumu tüketilmesi önerilmez.

Hormona duyarlı olan hastalıkların görülmesi durumunda doktora danışmadan hayıt tohumu tüketilmemelidir. Zira hayıt tohumu hormon salgılarının miktarını etkileyebilmektedir.

Kısırlık tedavisi görenlerin hayıt tohumu tüketmeleri önerilmez.

Parkinson hastalığı durumunda hayıt tohumu tüketilmemelidir.

Şizofreni ya da öteki ruhsal bozuklukların varlığı durumunda kesinlikle hayıt tohumu tüketimi önerilmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın