Gözde hızlı check-up

Gözün yapısında bulunan damarlarda ve görme sinirlerinde meydana gelen değişiklerin bu hastalıkların habercisi bulunduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, rutin göz muayenesi esnasında birçok hastalığın erken tanısının konulabileceğinden bahsetti.

Gözler Vücudun İçini Gösterir

İyi bir göz doktoru kolay bir göz muayenesi esnasında vücudun birçok bölümünde ortaya çıkan hastalıkları teşhis edebilir. Bu hastalıkların ilk emareleri gözlerde kendini gösterir.

Görme sinirlerinde meydana gelen değişimler beyin tümörlerinin habercisidir. Kolay bir muayene ile tümörün yeri bile söylenebilir. Sağ gözde meydana gelen görme sorunları beynin sol tarafını, sol gözde meydana gelen görme sorunları beynin sağ tarafını etkisinde bırakır.

Göz içi damarların basınçtan dolayı uğradıkları değişimler hipertansiyon habercisidir. Bir çok vakit hastanın tansiyonunun düzgüsel seyrinde olduğu söylense de göz muayenesi, takip edilemeyen zamanlarda yükselen tansiyondan haberdar olunmasına olanak tanır.

Sabahları gözlerin şişmesi ise kalp hastalıklarına işaret eder, göz dibi muayenesi ile bunu kolayca saptamak mümkündür. Kalp uzanma esnasında kafa ile aynı hizaya gelir. Ödem ise göz kapaklarında birikerek şişliğe neden olur. Gene gözlerde gün içinde devam eden şişlik sorununda ise böbrek taraması yaptırılması tavsiye edilir.
 
Geç Emare Veren Hastalıklar Ilkin Gözü Etkisinde bırakır

Gözün dış tarafında bulunan saydam bölümde oluşan halkalar karaciğer hastalıklarının ilk emaresidir. Gözlerde oluşan büyümeler de guatr hastalığının emaresidir. MS hastalarında ilk semptomlar gözlerde meydana gelir. Kapak düşüklükleri, gelip geçici çift görme gibi şikayetler var ise hasta uzman bir nöroloğa yönlendirilir.

Bilinmiş olduğu gibi şeker hastalığı uzun dönemde gözlere zarar verir. Sadece bilinmeyen bir başka olgu ise şeker hastalığının ilk belirtilerinin gözde ortaya çıktığıdır. Diyabet hastalarının göz damarlarında tutulmalar gözlenir. Gözlerde kanama problemi yaşanır. Diyabete bağlı göz sorunları tedavi edilmezse körlüğe kadar varan problemlerle karşılaşılabilir. Kolesterol yüksekliğinde ise göz kapaklarında belirgin derecede sarılıklar ortaya çıkar. 

Kan kanseri, demir eksikliği, talasemi gibi kanı etkileyen hastalıklar da göz muayenesi esnasında, daha ilkin emare vermemiş olsalar da ortaya çıkarılabilir. Gene kan sulandırıcı ilaçların dozunun fazla olduğu durumlarda meydana gelen kanamalar da göz muayenesinde ortaya çıkar. Kan sulandırıcı ilaç kullanırken gözlerde kanama meydana gelmişse ilacın dozu düşürülür. 
 

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın