“Gebeliğe adaptasyon sağlanmazsa kas-iskelet problemleri ortaya çıkabilir”

İSTANBUL, (DHA)- HAMİLELİK döneminde bayanlar ciddi biyomekanik yüklenmelerle karşı karşıya kalabiliyor. Bayanların vücutlarındaki fizyolojik ve yapısal değişikliklere doğum gerçekleşene kadar adapte olması icap ettiğini dile getiren Fizyoterapist Çağıl Ertürk, “Eğer uyarlama sağlanamazsa yüklenmeler sebebiyle gebeler kas-iskelet sistemi problemleriyle karşılaşabilir” dedi.

Gebelerde relaksin isminde olan bir hormonun salgılanması ile bağların esnekliğinin arttığına değinen Ertürk, “Kıkırdakta yumuşama ve omurga-bel eklemlerinde zorlanmalara neden olmakta ve bu yapılarda dayanıksızlık meydana gelmekte. Eklem ve kemik dayanıksızlığı da kaslarda kasılmanın artmasına neden olur. Dolayısıyla gebelerde daha çok kas spazmı-ağrı şeklinde problemlerle karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“GEBELİKTE ‘POSTÜR’E DİKKAT EDİN”

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Fizyoterapist Çağıl Ertürk, gebelerde değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan en mühim konulardan birinin “postür” bulunduğunu vurgulayarak, “Gebede yüklenmeler sebebiyle bel kavisi artar bu da bununla beraber sırt bölgesinin eğriliğini artırır ve omuzların öne çekilmesi ile birlikte boyunu da etkileyerek aslına bakarsak tüm omurganın dinamiğini bozar” dedi.

Kliniklerde sağlıklı-problemli ayırt etmeksizin gebeleri rehabilitasyon şekilleri adı altında değerlendirdiklerini belirten Ertürk, “En sağlıklı hamile bile biyolojik ve mekanik stres altındadır. Kliniklerde gebelere uygulanan değerlendirme şekilleri içinde gebenin yapması ihtiyaç duyulan egzersizler, su içi uygulamaları, doğum süreci eğitimi, istirahati, klasik fizik tedavi uygulamaları, kinesiotape uygulamaları, manuel terapi ve fasyal yapıları gevşetmek amacıyla uyguladığımız masaj şekilleri gebelik rehabilitasyonu adı altında uygulamaktayız” diye konuştu

“OSTEOPATİK UYGULAMALAR GEBEYİ BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRİR”

Gebelik rehabilitasyonuna aslına bakarsak en uygun uygulamalardan bir tanesinin osteopatik uygulamalar olduğuna vurgu icra eden fizyoterapist Ertürk, osteopatinin gebeyi bir tüm olarak değerlendirdiğini belirtti. Osteopatinin bütüncül bir tedavi yaklaşımı olduğundan bahseden Ertürk, “Gövde; vücut zihin ve ruhtan oluşan fonksiyonel bir bütündür. Bedenimizdeki yapıları ayrı ayrı ele alamayız, hepsi birbiriyle uyum içinde çalışır. Osteopati bu yapıları bir tüm olarak ele alır ve vücut sağlığına odaklanarak elle uygulayarak yaptığımız manuel bir tedavi yöntemidir” dedi.

Gebelerde ilaç kullanımının çok sınırı olan olmasının, elle uygulanarak meydana getirilen tedavi yöntemlerini daha kıymetli hale getirdiğini belirten Ertürk, “Osteopatik tedavi gebelikte hormonal ve yapısal değişikliğe bağlı gelişen bozuklukları düzelterek yaşam standardını artıran ve vücudun iç dengesini düzenleyen bir tedavi şeklidir. Tek bir teknik üstüne yoğunlaşan bir yöntem değildir. Her hastayı ayrı ayrı değerlendirir ve uygun yöntemi seçer. Bilhassa gebelerde sert teknikler yerine yumuşak-nazik yöntemler seçilir. Günlerce çekilen ağrıları kimi vakit küçük bir dokunuşla ortadan kaldırabilme hususi durumunun olması osteopatinin önemini ortaya koymaktadır. Meydana getirilen osteopati uygulamalarının doğum süresini azalttığı, doğumu kolaylaştırdığı, komplikasyonları azalttığı yönünde emekler var” şeklinde konuştu.

Gebelerde en sık görülen problemlerden birinin bel ağrısı olduğundan bahseden Ertürk, “Görülme sıklığı çalışmalarda yüzde 60-70’lere kadar varıyor. Klasik fizyoterapi şekillerinin yanı sıra osteopatikmanipulatif tıpta bazı yöntemler ile yumuşak mobilizasyon teknikleri, bel ve uyluk seviyesinde meydana getirilen hususi gevşetme ve masaj teknikleriyle tedavi sağlanabiliyor. Gebelik periyodunun hem anne hem bebek için olabilecek maksimum seviyede konforlu geçebilmesi ve karşılaşılan daha birçok problemin teşhis ve tedavisi için kesinlikle bir fizyoterapiste başvurun. Hem kendinizi hem bebeğinizi riske atmayın. Ağrı çekmek yerine hamileliğin tadını çıkarın” dedi.

(FOTOĞRAF)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın