Eşek dikeni nedir, faydaları nelerdir?

Eşek dikeni nedir, eşek dikeninin yararları nedir sorusunun cevapları son günlerde çok fazla merak ediliyor. Eşek dikeni akız, kansa ve kenger gibi çeşitli isimlerle anılıyor. Diyarbakır yöresinde kenger yemeği olarak pişen eşek dikeni yöre halkı tarafınca sevmiş olarak pişiriliyor. İçine kuzu eti koyularak kavrulan eşek dikeninin yemeğine kenger meftunesi deniliyor.  Enfes lezzette yemeği meydana getirilen, sağlık açısından çeşitli yararları bulunan eşek dikeni nedir nerelerde yetişir sorusunun yanıtını verelim…

Eşek dikeni nedir?

Eşek dikeni papatyagiller familyasındandır. 1 yada 2 yıl yaşayabilen bu bitki çorak arazi ve tarlalarda yetişmektedir. İnce ve çengelli olan kenger bitkisi temmuz ve ağustos aylarında iyice çiçeklenmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında eşek dikeninin rengi erguvan ve beyaz rengini almaktadır.  Eşek dikeninin çiçekleri yaşken güzel kokuludur sadece kuruduklarında kokusu tamamen kaybolur.

Eşek dikeni nerelerde yetişir?

Kırmızı ve mor renkte çiçekler açan eşek dikeni, ülkemizin neredeyse çorak olan neredeyse her arazisinde yetişir. Eşek dikeninin Türkiye ‘de yetiştiği bölgeler, Ege bölgesi, Doğu Anadolu ve Cenup Doğu Anadolu bölgesidir.  Eşek dikeni ender olarak Ege ve Akdeniz bölgesinde de yetişmektedir.  Eşek dikeninin ege bölgesinde kenger ismiyle kahvesi yapılmaktadır. Eşek dikeninin en çok zeytinyağlı yemeklerinin yapıldığı yer ege bölgesidir. Bununla beraber eşek dikeninin Diyarbakır’da kenger meftunesi isminde kuzu etli kavurması yapılmaktadır. 

Eşek dikeninin yararları nedir?

Eşek dikeninin sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Leziz bir halde yemeklerinin yapıldığı eşek dikeninin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Migreni tedavi eder

Eşek dikeninin kramp çözücü özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği yardımıyla migren ve çeşitli baş ağrıları tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Sindirim istemine iyi gelir

Eşek dikeni varlıklı lif oranı yardımıyla sindirim sistemini iyileştirmektedir.  Hem de sinir sistemini onararak vücuttaki kanı temizlemeye destek olmaktadır. 

Karaciğer yağlanması olanlar yemeğini yapmış olup yiyebilir

Eşek dikeni en çok karaciğer organına yarar sağlamaktadır. Karaciğer yağlanması olanlar eşek dikeni yemeğini haftada en ez iki kere tüketebilirler. 
Geleneksel olarak diyabet, göğüs ağrısı, kalp krizi, mide ağrısı, vitiligo, ishal ve bronşit tedavisinde kullanılır. 

Böbreklerin çalışmasını sağlar 

Eşek dikeni böbreklerde meydana gelen sorunları çözerek, idrar yollarındaki problemlerin giderilmesine destek olmaktadır.

– Karaciğer iltihabı dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalılarında pozitif katkılar sağlar.

Sigaranın zararlarını etkisiz hale getirir 

Eşek dikeni sık sık tüketildiğinde kan temizleyici özelliği yardımıyla sigaranın zararı olan etkilerini yok etmeye destek oluyor. 

Kenger nasıl yapılır?


 

Toz biber Kengerler temizlenir ve yıkanır.  Sonrasında doğranır tencereye konur. Üstüne yarım çay bardağı su konur, pişirmeye bırakılır.  Piştikten sonrasında soğutulur.  Üstüne sarımsaklı yoğurt ilave edilir ve daha sonrada üstüne sosu dökülür ve servis yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın