Ekmek Ağacı Meyvesi: Kalp Sağlığını Artırır

Bir meyve gibi görünüyor, birazcık ekmek gibi bir tadı var ve gıda kıymeti yüksek, ne işe yaradığını anlayabildiniz mi? Kestirmek zor mu? Ekmek ağacı meyvesinden bahsediyoruz.

Bu kuvvetli meyve, dutgillerdendir ve yaygınlaştığı tropik bölgelerde epeyce bir vakit zarfında oluşmuştur ve bu çok iyi bir özellik! Ekmek ağacı meyvesi; bir günde tavsiye edilen lif değerinin neredeyse yarısını ve ihtiyacınız olan C vitamininin yüzde 100’ünden fazlasını sunar. Ek olarak bir düzine öteki mühim gıda maddesini de takviye edebileceğinden bahsetmedik hemen hemen.

Ekmek ağacı meyvesinin besleyici kıymeti; kanser, kalp rahatsızlığı ve irin üstündeki tesirleri sebebiyle çok sayıda bilimsel araştırmanın dikkatini çekmiş olduğu göz önüne alındığında, aslına bakarsak neden kimsenin bu meyveden haberi olmadığını düşünebilirsiniz. Haklısınız. Ek olarak böcek kovucu olarak önde gelen kimyasal böcek spreylerinde de kullanılır.

Vücut Bakımı ve Gıda Emilimi İçin Mühim Amino Asitler Bakımından Zengindir

Vücudunun yapı taşlarının ne işe yaradığını biliyor musunuz?

Vücudunuzun ana yapı taşları amino asitler olarak malum proteinlerdir ve vücut hücrelerinin yapısını oluşturur, gıda maddelerini taşımak için çalışırlar. Tüm büyük bedensel sistemlerin işleyişini desteklerler. Amino asitler vücut için eğer olmazsa olmazdır.

British Columbia Üniversitesi‘nden meydana getirilen bir araştırmaya gore, ekmek ağacı meyvesi; esas amino asitlerin tam bir spektrumunu içeriyor ve bilhassa fenilalanin, lösin, izolösin ve valin bakımından çok zengindir. Vücut işleyişini korumaya uygun beslenmeyi; doğal olarak toplumsal ve çağıl engellerden dolayı, mümkün kılmak için mümkün olan en yüksek seviyede amino asit içeren beslenme rutini oluşturmak önemlidir. Rejiminizdeki amino asit dengesini korursanız vücuttaki seviyeyi de koruyabilirsiniz. Bunun geniş amino asit spektrumu içeren ekmek ağacı meyvesi tüketmek size destek olabilir.

Oksidatif Stresi Önler ve Tersine Çevirebilir

Hastalıkları önlemek için mühim olan bir başka gıda maddesi grubu antioksidanlardır. Oldukça çeşitli besin kaynakları içinde bulunan antioksidanlar, oksidatif stresin önlenmesi ve tersine çevrilmesine yardım eder. Özgür radikallerin vücut fonksiyonlarına verdiği zararların önlenmesini destek sunar. Özgür radikaller, güneş ışınlarına maruz kalma, çevrenizde bulunan kimyasallar ve çeşitli öteki kaynaklar kanalıyla vücuda dahil olabilir sadece yüksek antioksidan gıdalarla dolu bir rejimle beslendiğinizde, hücrelerin yaşla ilişkili parçalanmasını yavaşlatabilir ve öteki hastalıkların yanı sıra bilhassa; kanser, kalp hastalığı ve inme riskinizi azaltabilir.

Ekmek ağacı meyvesinin yenilebilir kısımları etkisi altına alan antioksidan içeriklerle doludur ve yüksek fenol varlığı sebebiyle bir çok pozitif biyoaktif sürecin başlamasını ve işleyişini pozitif etkileyebilir.

2016 baharında meydana getirilen bir araştırma emek vermesi, ortak bir çevresel toksin ve endokrin bozucu kadmiyum toksisitesi ile ilişkili bozulmalar üstünde; ekmek ağacının antioksidan aktivite etkilerine yoğunlaşmıştır. Bu emek verme, kadmiyumun sperm sayısındaki ve cinsel aktivitedeki değişimler üstündeki tesirini araştırmış ve kontrol edilen ekmek ağacı özütünün sperm sayısını, hareketliliğini ve hormon düzeylerini mühim derecede artırdığını tespit etmiştir.

Ekmek ağacı meyvelerinde bulunan C vitamini mühim bir antioksidan olup, günlük tavsiye edilen kıymeti kapsayacak kadar yüksek oranda bulunur. Fazlaca oranda C vitamini içeren meyve ve sebze bakımından varlıklı rejimler uygulayanlar; kalp hastalığı, nüzul ve kanser riskinde azalma ve C vitamini yüksek bir beslenme düzenine haiz olmayanlara kıyasla sağlık açısından daha kaliteli bir hayata haiz olurlar. Ek olarak ömürleri uzayabilir. (Hastalık oranları düştüğünden.)

Kalp Sağlığını Artırır

Antioksidan içeriğine kısmen bağlı olarak, öteki faktörlere ek olarak, ekmek ağacı meyvesi kalbiniz için mükemmeldir. Ateroskleroza karşı kalbi sakınan fitokimyasallar ihtiva ettiği tespit edildi. Kalp hastalığı, arteryel duvarlarda yavaşça beyaz kan hücreleri oluşturarak tıkanmalara neden oluyor. Sonunda ise ateroskleroz; kalp krizine neden olabilen, kalpteki kan akışının tıkanması olan miyokard iskemisine neden olabilir. 2006 senesinde ekmek ağacı meyvesi, bu yaygın hastalığa karşı tıbbi koruma sağlayabilen doğal bir tedavi olarak belirlendi.

Kalbiniz için yararlı bir başka yol ise, yüksek kolesterol ile savaşım kabiliyetidir. Bir fare deneyinde, ekmek ağacından alınan bir metanol özütü, yüksek kolesterol ile ilişkili tüm serum (kan) seviyelerini ve semptomlarını hafiflettiğini ortaya koydu. Bu, potansiyel kolesterol düşürücü bir besin olacağını gösterir.

Ekmek ağacı meyvesi hem de lif açısından da inanılmaz derecede yüksektir, günlük tavsiye edilen lif alımın neredeyse yarısını tek bir porsiyonda sunar. Yüksek lifli bir rejim, metabolik sendrom ile beraber yüksek gerilim, hipertansiyon ve öteki kalp hastalığı risk faktörleri riskinde azalma ile kuvvetli bir halde ilişkilidir.

Ekmek ağacı meyvesi potasyum açısından yüksek olduğundan (bir porsiyonda günlük değerin % 30’undan fazlası  bulunur) konjestif kalp yetmezliğinin önde gelen sebeplerinden kabul edilen potasyumdan düşüklüğünden de koruma sağlar. Potasyum ve magnezyum yetersizlikleri kalp rahatsızlıklarını zorlaştırır ve şiddetlendirir; bu yüzden, kalp rahatsızlığı riski altındaki hepimiz bu temel gıdaları rejimlerine eklemeye itina göstermelidir.

Vücudun Bağışıklığını Artırır

Ekmek ağacı meyvesi yiyecek, bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasına destek olabilir. İltihaplanma bir çok hastalığın kökünde olduğundan, bu meyvede bulunan antienflamatuvar biyoflavonoidler; hastalık riskinizi azaltmak için bilhassa önemlidir.

Bu garip meyve ek olarak oldukça büyük miktarlarda tiamin, öteki bir deyişle B1 vitamini ihtiva eder. Tiamin, bağışıklık sisteminin çoğunluğunun bulunmuş olduğu sindirim kanalının duvarlarındaki kas yoğunluğunu muhafaza eden düzenin bir parçasıdır. Bununla beraber hidroklorik asit salınımına, vücudunuzun gıdayı tamamen sindirmesine ve mümkün olan en fazla gıda maddesini emmesine destek sunar. Bu özellikler tiamini; sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunması için kıymetli bir gıda maddesi haline getirir.

 

Belirli Kanser Türlerine Karşı Korunmaya Yardım Edebilir

Ekmek ağacı meyvesi inanılmaz antienflamatuvar ve antioksidan özelliklere haiz olması sebebiyle, potansiyel bir kanserle savaşan besin olarak araştırılmıştır. Tayvan’da meydana getirilen bir araştırma, cilt kanseri ile mücadelede mühim bir potansiyele haiz bulunduğunu tespit etti. Bu meyvenin deriye direkt uygulanmış olduğu bir ekstrakt, cilt tümörlerinin sayısını, boyutunu ve direncini düşürdü. Bu kanıt ön bulgu sayılır sadece çığır açıcı olma potansiyeline haizdir.

Ekmek ağacı meyvesindeki kuvvetli besinlerin savaşım edilebileceği başka bir kanser türü de pankreas kanseridir. Pankreas kanseri öteki birçok kanser türünden değişik çalışır, bu sebeple öteki kanserler çoğu zaman gıda açlığına duyarlı değildir. Bu, kanser hücrelerinin aç kalması için yaygın olarak reçete edilen kanser ilaçlarının; pankreasa karşı normalden daha azca etkili olduğu anlamına gelir.

Bu yüzden, pankreas kanseri için ihtimaller içinde tedavileri incelerken, bilim adamları bu kanser hücrelerini öldürecek ve yakındaki damarlardan ve hücrelerden gıda maddeleri almalarını önleyecek şeylere odaklanmalıdır. 2014’te, ekmek ağacı meyvesinin yapraklarından elde edilmiş bir ekstraktın tesirini araştıran bir pilot emek verme; kimyasal bileşiğin, besleyici yoksun koşullar altında PANC-1 olarak malum insan pankreas kanseri hücrelerine karşı yüzde 100 “tercihli sitoksite”ye haiz bulunduğunu buldu. Bu, özütün; pankreas kanseri hücrelerinin yüzde 100’ünü başarıya ulaşmış bir halde öldürmüş olduğu anlamına gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın