Dut: Kan Şekeri Düzeylerini Sabitler

Mahallenizdeki çocuk parkında, kendi arka bahçenizde yada çevrenizdeki sokaklarda muhakkak denk gelmişsinizdir. Dut ağacı oldukça güzel bir görüntü sergiler. Bu ağaç, böğürtlen benzeri, her yemeğe tat vermek için kullanılabilen, leziz ve sağlıklı bir meyve üretir. Dut meyvesi küçücük olabilir, sadece bazı oldukça büyük sağlık yararları sağlar. Kilo yitirilmesine destek olabilir, karaciğerinizi sağlıklı tutabilir ve her porsiyonda bolca oranda vitamin ve mineraller temin edebilirsiniz. Bir dahaki sefere pazara gittiğinizde yada civarınızdaki bahçede bulursanız, deneyin ve benzersiz lezzeti ile besleyici özelliklerinin tadını çıkarın.

Dut Nedir?

Dut ağacı, Moraceae familyasından gelir ve incir, ekmekmeyvesi ve banyan ağacı ile yakından alakalıdır. Bu çiçekli ağaç ilk başta hızla büyür, sadece çoğu zaman yalnızca 9 ila 15 metre yüksekliğe ulaşır. Dut ağaçları ılıman iklimlerde yetişme eğilimi gösterir, Haziran-Ağustos aylarında hasat edilir ve dünya genelinde Avrupa, Hindistan, Şimal Afrika ve Orta Doğu’da bulunur. Ağaçlar, türüne bağlı olarak beyaz, kırmızı, mor yada siyah olabilen uzun, silindirik bir meyve üretirler. Lezzetleri değişebilir, tatlı ve birazcık mayhoş olabilirler. Mesela beyaz dut, tatlı bir tada haizdir ve siyah yada kırmızı dut meyvelerinden daha azca ekşidir.

Dut ağacının meyveleri; lezzeti çoğaltmak için kullanılabilir yada tatlılar pişirilebilir, yoğurtlara konulabilir. Dut, birçok mühim besleyici madde bakımından yüksektir ve kolesterol düzeylerini düşürerek kan şekeri durağan(durgun) tutmak gibi çeşitli sağlık yararlarına haiz olduğu gösterilmiştir.

Dutların Gıda İçerikleri

Dutlar düşük kalorilidir fakat lif vitamin C, vitamin K ve demir bakımından zengindir.

Bir fincan dut için gıda içinde ne olduğu aşağıdaki gibidir:

60.2 kalori

13.7 gram karbonhidrat

2 gram protein

0.5 gram yağ

2.4 gram lif

51 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın %85’)

10.9 mikrogram vitamin K (Günlük ihtiyacın %14’ü)

2,6 miligram demir (Günlük ihtiyacın %14’ü)

272 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 8’i)

0.1 miligram riboflavin (Günlük ihtiyacın %8’i)

1.2 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın %6’sı)

25.2 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın %6’sı)

53.2 miligram fosfor (Günlük ihtiyacın %5’i)

54.6 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın %5’i)

Yukarıda listelenen gıda değerlerine ek olarak dutlar; bakır, niasin, vitamin B6 ve tiamin ihtiva eder.

Kanserle Mücadelede Destek Olabilir

Öteki çilek türlerinde olduğu gibi, dut da kanserle savaşan en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir. Zararı olan özgür radikalleri savuşturmaya ve hücreleri hasardan korumaya destek olan antioksidan bileşiklerinden dolayı etkileyicidir. Japonya’da gösterilen bir araştırma, dut suyu maddesinin farelerde; özgür radikallerin neden olduğu oksidatif hasar düzeylerini etkin bir halde azaltabildiğini bulmuştur. Dut suyunun, antioksidan ve kanser kaynaklı özgür radikallerin neden olduğu stresi azalttığı da kanıtlandı.

2017’de Koreli araştırmacılar, dutlardan spesifik bir bileşim elde ettiler ve meme kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden bulunduğunu ve farelerde tümör hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlattığını buldular. Özgür radikallerin yol açmış olduğu hasarla mücadeleye destek olabilecek ve kanseri önlemeye destek olabilecek öteki antioksidan bakımından varlıklı gıdalar kadar etkilidir.

Kilo Vermeyi Destekliyor

Dutların besleyiciliği yoğundur. Dolayısıyla kalorileri düşük olmakla iyi oranda; lif, C vitamini, K vitamini ve demir de dahil olmak suretiyle çeşitli gıda maddeleri ihtiva eder. Bilhassa lif, sindirim sağlığını geliştirmeye, kabızlığı tedavi etmeye ve hatta zayıflamaya destek olabilir. Yalnız bir fincan dut, günlük lif ihtiyacınız olan şeylerin yüzde 10’una kadarını karşılayabilir. Rejim lifi yediğinizde, sindirilmemiş gastrointestinal sisteminizden geçer. Bu dışkıya hacim katar ve iştahınızı azaltmak için sizin daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlar. Bazı araştırmalar, dutların aşırı kiloluluk karşıtı bir tesiri olabileceğini bile göstermektedir. Hayvansal bir araştırma, dut suyu ile 12 hafta süreyle tedavi edilen farelerin, hem vücut ağırlığında hem de visseral yağında düşüş bulunduğunu kaydetti. Tatlı krizinizi doyum edecek ve kalori alımınızı düşük tutacak, düşük kalorili, sağlıklı bir atıştırmalık için, leziz dutlarla dolu bir bardak yüksek proteinli yoğurt yemeyi deneyin.

 

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Dutta bulunan lif çoğunlukla çözülmeyen bir liftir, sadece bununla beraber %25’i çözünebilir pektin şeklindedir. Çözünür lif, su emebilen ve kolesterol düzeylerini düşürmeye ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya destek olduğu gösterilen bir lif türüdür. Dutun kendisinin de kilo üstünde pozitif bir tesiri olabilir. Journal of Food Science’da meydana getirilen bir araştırma, duttaki bileşiklerin; kalp rahatsızlığının en mühim risk faktörlerinden kabul edilen LDL kolestrolün oksidasyonunu önlemesine yardım ettiğini buldu. Yukarıda bahsedilen hayvan araştırmasında, farelere verilen dut suyu özütü; hem trigliseridlerin hem de kolesterol seviyelerinin düşmesine destek oldu. Dutlara ek olarak, doğal olarak düşük kolesterol düzeylerine destek olması için omega-3 yağ asitleri bakımından varlıklı yüksek lifli öteki gıdaları de yemeniz gerekir. 

Karaciğer Sağlığını Koruyor

Karaciğeriniz genel sağlıkta merkezi bir rol oynar. Kan pıhtılaşması, yağ parçalanması ve toksinlerin filtrelenmesi ile uğraşır. Bazı kanıtlar, dutlarda bulunan bazı bileşiklerin karaciğer sağlığı üstünde yararlı bir tesiri olabileceğini gösteriyor. Dut bilhassa yağlı karaciğer hastalığının önlenmesinde etkili olabilir. Bu, yağın karaciğerde biriktiği ve muntazam çalışabilme kabiliyetini bozmuş olduğu bir durumdur. Bir 2013 kontrol tüpü emek vermesi, dutta bulunan bileşiklerin yağ oluşumunu engellemeye, yağ birikiminin önlemesine ve karaciğerdeki yağ temizlemesini artırmaya destek bulunduğunu gösterdi. Tayvan’dan bir başka araştırmada, dut özütünün yağ yakımını artırdığını gösteren bu bulguları doğruladı. Elbet, dutlarda bulunan yararlı bileşikler bulmacanın yalnız bir parçasıdır. Sıhhatli bir diyetin peşinden tertipli olarak egzersiz yapmak ve alkol tüketimini sınırlamak karaciğer sağlığının mühim destekçileridir.

Kan Şekeri Düzeylerini Sabitler

Yüksek kan şekeri; artan susuzluk, sık idrara çıkma ve bulanık görme gibi geniş bir yelpazede semptomlara neden olabilir. Bilhassa şeker hastalığınız var ise, kan şekeri seviyenizi denetim altında tutmak, daha sağlıklı olabilmek için çok önemlidir. Dutlar, kan şekeri artışını önlemek için kan dolaşımındaki şeker emilimini yavaşlatmaya destek olan lifler ihtiva eder. Ek olarak, kan şekeri seviyelerine yarar sağlamış olduğu gösterilmiş belirli bileşikler ve antioksidanlar ihtiva ederler.

Bir araştırma, dut özütünün diyabetik farelerde kan şekeri düzeylerini mühim seviyede düşürdüğünü ortaya koymuştur. Başka bir çalışmada, diyabetik sıçanlara beş hafta dut özütü verildi ve kan şekeri ölçüldü. Çalışmanın ilk ve son günü içinde kan şekeri; 252 mg / dL’den 155 mg / dL’ye düşmüştür. Düzgüsel kan şekerini korumaya destek olması için dutların sağlıklı, karbonhidrat kontrollü bir diyetin parçası olarak tüketilmesi icap ettiğini ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın