Dereotunun faydaları nelerdir?

Dereotunun yararlarından iyi bir halde yararlanabilmek için hem tohumlarından hem de yapraklarından faydalanabilirsiniz. Dereotu yiyeceklere ve salatalara, aroma katmanın yanı sıra varlıklı amino asitler yardımıyla sağlık açısından da bir çok yarar sağlar. Dereotunun yararlarından yararlanmak için insanoğlu eski zamanlarda bu bitkiyi tıbbı alanlarda ilaç niyetine kullanıyorlardı. Bununla beraber eski mısırlılar dereotunu parfüm yapımında ve kozmetik ürünlerin üretiminde de kullanırlardı. Dereotunun faydaları antik Roma’da çok iyi bilinir, bununla beraber da yaygın olarak kullanılırdı. Romalı gladyatörler dereotu yağını ciltlerine sürerek yaraları tedavi etmek amaçlı kullanırlardı.

Dereotunun yararları nedir, sorusu hakkında daha detaylı informasyon almak için aşağıda vermiş olduğumuz maddeleri inceleyebilirsiniz.

Dereotunun yararları

1- Sindirimi Destek sunar

Dereotu kendisi bir mezedir ve bu yüzden, mutfakta yaygın olarak kullanılmaktadır. Dereotunun  İçinde bulunan uçucu yağlar uyarıcıdır ve safra ve sindirim sularının salgılanmasını aktive ederler. Bu yağlar ek olarak bağırsağın peristaltik hareketini uyarır, bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı giderir .

2- Uykusuzluğu önler
Otlarda bulunan uçucu yağlar kendine özgü ve kuvvetli özelliklere haizdir.    Dereotundaki Uçucu yağlarda bulunan flavonoidler ve vitamin-B kompleksi, sakinleştirici ve hipnotik tesirleri olan bazı enzimlerin ve hormonların salgılanmasını aktive ederek,  insanların iyi bir gece uykusu çekmesine destek sağlar .

3- Kemik Sağlığını korur
Dereotunun kalsiyum içinde ne olduğu , kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu korumada mühim bir vazife üstlenir. Osteoporoz hastalığı her yıl milyonlarca insanı etkisinde bırakır.  Dereotunun içinde bulunan kalsiyum oranı kemiklerin uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine destek olmaktadır.

4-  Diyabeti önler

Dereotu, diyabet ve insülin düzeylerinin yönetimi ile pozitif olarak ilişkilendirilmiştir. Dereotu üstünde meydana getirilen araştırmalarda,  ö diyabete neden olan serum lipitleri ve insülin düzeylerindeki dalgalanmaların azaltılmasına destek olabileceğini göstermiştir.

5- Depresyonu azaltır 

Depresyon, hem yetişkinler hem de gençler için çok büyük bir sorundur. Dereotu aslına bakarsak depresyon için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Amerikan Journal of therapeutics dergisinde  gösterilen bir emek verme , Fas’ın güneyindeki dereotu sulu ekstraktının antidepresan ve analjezik özelliklerini araştırmışlardır. 

Dereotu bitkisi özütünü deneklere verdiklerinde,  meydana getirilen karşılaştırmalarda dereotunun antidepresan tesiri olduğu gözlemlenmiştir.

6- Adet ağrılarını azaltır

Dereotu, hanımlarda adet döngüsünü düzenlemek için tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Dereotunun içindeki uçucu yağlar, menstrüel siklusların düzenlenmesinde rol oynayan hormonların salgılanmasını uyardığı kabul edilen flavonoidleri ihtiva eder. Geçmiş zamanlarda fareler üstünde meydana getirilen bir araştırmada dereotunun düzensiz adet dönemlerini de iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.

7- Kanser hastalıklarından korur

Dereotu, vücutta bulunan özgür radikallere karşı savaşır. Naturel antioksidan özelliği sebebiyle oksitlenmiş moleküllerin vücuttamn atılmasını sağlar. Bilim adamları bu açıdan dereotuna ‘’özgür köktencilik süpürücü’’ adını vermişlerdir.

8- Enfeksiyonlarla savaşım etmenize destek sağlar

Dereotu Eski çağlardan beri dezenfektan olarak kullanılmıştır. Dereotu  Minimum 5,000 senedir bir şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırlılar, yatıştırıcı bir ilaç olarak dereotu kullanırlardı. Araştırmalar, dereotu uçucu yağının birçok bakteri ve mantara karşı etkili olduğu gösterilmiştir. 3 Dereotu antioksidan özellikleri, bakteri ve mantarla savaşma kabiliyeti ile birleştiğinde, onu kuvvetli bir doğal ilaç haline getirir.

9- İshali tedavi eder

 İshal esas olarak iki şeyden oluşur; birincisi hazımsızlık ikincisi ise mikrobiyal fiil. Hazımsızlık açısından, dereotu çok iyi sindirim özelliklerine haiz olduğundan oldukça yararlı olabilir. İkinci olarak dereotu içinde bulunan antiseptik yağlar sebebiyle vücutta bulunan mikroplarla savaşır. Bu sayede enfeksiyonları imha ederek, ishali tedavi etmeye destek sağlar.

10- Ağız kokusunu önler 

Dereotunun (şişkinlik azaltıcı) özelliği0 fena nefesi denetim etmede destek sunar. Gastroözofageal reflü hastalığı, fena nefesin sebeplerinden biridir. Bu durum, asidin neden olduğu boğazda yanma hissine sebebiyet verir. Dereotu, sindirim sistemini uyarmaya destek sunar ve fena nefesle savaşım etmenize destek olmak için mikrobiyal enfeksiyonlarla savaşır.

11- Uyku sorununu çözer 

İyi bir gece uykusu çekerken mesele mu yaşıyorsunuz? Birkaç dereotu yaprağı çiğneyerek bu problemi çözebilirsiniz. Dereotu yapraklarında bulunan  flavonoidlerin ve B-kompleks vitaminleri varlığı, uykusuzluk ve uyku bozuklukları için doğal bir ilaçtır.  Burada uykusuzluğa doğal bir yöntem olarak dereotu kullanabilirsiniz. 1 yiyecek kaşığı dereotu tohumu yada taze doğranmış dereotu yapraklarını kaynatın. Bir termosda bigün beklemeye alın, sonrasında aslı süzgeçten geçirin ve yatağa gitmeden ilkin her gece 1 bardak için.

Dereotunun zararları 

Dereotu öteki bitkiler gibi kullanımı aşırıya kaçıldığında sağlık açısından çeşitli riskler meydana getirebilir. Dereotu bununla beraber iç kullanım için yararlıdır. Sadece kozmetik açıdan dereotu özünü kullanacaksanız kullanırken güneşe çıkmamaya itina göstermeniz gerekir. Dereotunun içindeki bileşenler cilt kanseri oluşumuna ortam hazırlayabilir. Eğer kıymet otu özünü cildiniz için kullanacaksanız, güneş koruması kullanmayı dikkatsizlik etmeyin.

Dereotu bitkisine  karşı bir takım alerji rapor edilmiştir bununla beraber dereotu ile havuç ailesindeki kişniş, rezene, anason, kimyon, asafetida ve kereviz gibi bitkiler içinde çapraz reaktivite olduğu görülmektedir. Yukarıda belirtilen maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz var ise, dereotuna ve ekstrelerine karşı duyarlı olabilirsiniz ve dereotu takviyeleri kullanmamanız tavsiye edilir.

Eğer diyabetiniz var ise, kan şekerinize dikkat etmeniz gerekir, şu sebeple dereotu,  diyabetik hastaların kan şekerini düşürür.

Gebelik esnasında dereotu kullanılması, düşüklere yol açabileceğinden kaçınılmalıdır.

Planlanmış bir ameliyat geçirdiğinizde kan şekerinizi düzenlemek önemlidir. Dereotu kan şekeri seviyesini düşürme etkisine haizdir, bu yüzden dermatolojik takviyeleri ameliyattan minimum yedi gün ilkin almanızı tavsiye ederiz.

Dereotu yaprakları baharat olarak piyasada kolayca bulabilirsiniz. Hem de dereotu tohumları ve bitkinin aslı de piyasada bulunabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın