Demirhindi nasıl yenir?

Demirhindi nasıl yenir, demirhindi nedir sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. Sağlık açısından yararlı olan, hem mutfakta hem de tıbbi amaçla kullanılan demirhindinin yararları ve demirhindi nasıl yenir sorusunun cevapları…

Demirhindi nedir?
Demirhindi , hem tıbbi hem de mutfak amaçlı çok çeşitli kullanımlara haiz leziz, tatlı ve ekşi bir meyvedir . Yaprak dökmeyen demirhindinin yaprakları ve uzun kahverengi kabukları ile karakterize baklaya benzer.  Bakla görünümündeki bu meyve içinde demirhindi meyvesi olan yapışkan, etli, sulu bir hamurdur. demirhindi meyvesinin etli sulu ve hamurumsu bu kısmı yenilmektedir.  Hem tatlı hem de ekşi ekşi olduğundan insanoğlu tarafınca çoğu zaman sevilerek tüketilen bir meyvedir.

Demirhindi nerede yetişir?
Demirhindi ağacı, Afrika’nın tropikal bölgelerine, bilhassa de Sudan’a özgüdür, fakat ekimi, dünyanın neredeyse tüm tropikal bölgelerine yayılmıştır şundan dolayı bu, yararlı ve arzu edilen bir beslenme deposu ve eşi olmayan lezzet deposudur. Binlerce senedir yetiştirilmiş ve muhtemelen 5000 yıl ilkin Asya’ya doğru yol almıştır. 500 yıl öncesine kadar, İspanyol kaşifleri vasıtasıyla ABD’ya doğru yol almıştı.  Cenup ABD ve Meksika dünyanın en büyük tüketicileri ve demirhindi üreticileri olmaya devam etmekte.

Demirhindi nasıl yenir?
Tamamen olgunlaştıktan ya da kurutularak, baharat haline getirildikten sonrasında tatlılara eklenen pişmemiş bir meyve olarak tüketilebilir . Demirhindi, Sık sık reçellerde ve soslarda kullanılır ve hatta dünyanın bazı yerlerinde kurutulmuş ve işlenmiş şekerler haline getirilir. Demirhindi ihtiva ettiği sağlık yararları sebebiyle Asya ve Cenup ABD’da çorba ve yemeklerde daima kullanılır.

Demirhindinin gıda değerleri
Demirhindi, gıda bileşenleri sebebiyle dünyadaki çok kıymetli bir üründür. Bunlar içinde C vitamini, E ve B, kalsiyum , demir , fosfor , potasyum , manganez ve rejim lifi bulunmaktadır. Ek olarak demirhindiyi kuvvetli bir antioksidan ve anti-enflamatuar gizmen icra eden organik bileşikler barındırmaktadır.

Demirhindinin yararları nedir?

Sindirimi arttırır
Demirhindi içinde yüksek oranda rejim lifi barındırdığından, doğal bir müshil olarak kabul edilmektedir.  Bir meyve ya da baharat olarak demirhindi yiyecek, sindirim sisteminizin verimliliğini artırabilir, lif dışkınızı toplayabilir, böylece bağırsak yolunun düz kaslarından kolayca geçebilir. Demirhindi, bununla beraber, besinlerin daha süratli çözülmesine destek olabilecek safra aktivitesini de uyardığı ve lifin sindirimi hızlandırmak için mide sularını uyardığı anlamına gelen, bilge bir maddedir.

Bunların hepsi beraber, sindirim sisteminiz üstünden işlerin daha süratli geçmiş olduğu  ve kronik kabızlıktan muzdarip olmanız halinde onu kuvvetli bir müshil haline getirir. sadece demirhindi acayip bir halde lif miktarı sebebiyle gevşek dışkıları azaltabilir. Meydana getirilen çalışmalarda kronik ishale de iyi geldiği ortaya çıkmıştır.

Kalp sağlığını korur 
Demirhindi ile ilgili emekler, kan basıncını ve kolesterolü azaltmada etkili bulunduğunu göstermiştir. Demirhindideki  lif içinde ne olduğunun,  kolesterolün azalması ile bir ilgisi vardır  , şu sebeple fazla LDL kolesterolü damarlardan ve arterlerden ayırdığı bilinmektedir. Demirhindinin içindeki potasyum, kan basıncındaki azalmadan görevli olabilir , bu sebeple kardiyovasküler sistem üstündeki stresi azaltan bir vazodilatatör olarak bilinir. Demirhindideki C vitamininin etkisi altına alan seviyesinin de onunla bir ilgisi vardır. C vitamini, özgür radikallerin tesirini azaltabilen bir antioksidandır. Kalbe bağlı sağlık sorunlarının giderilmesine destek olmaktadır.

Dolaşımını artırır
Demirhindinin tek bir porsiyonu günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızın yüzde 10’nundan fazlasını karşılar.  Vücuttaki sağlıklı bir demir deposu, vücudun içinde uygun kırmızı kan hücresi sayısını güvence eder, bu da değişik kasların ve organların uygun şekilde işlev görmesini sağlar. Ek olarak, demir eksikliği, zayıflık, bitkinlik, baş ağrıları, kognitif bozukluklar ve mide sorunları ile karakterize olan anemiye neden olur.  Anemiyi tedavi edebilmek için kucak kucak demirhindi yemeniz gerekir.

Sinir Fonksiyonunu İyileştirir
Demirhindi içindeki en mühim vitaminlerden biri B kompleksidir. B vitamini familyasının mühim bir parçası olan demirhindi, sinir fonksiyonlarının iyileşmesine destek sağlar. Demirhindi etken kalmanıza, reflekslerinizi korumanıza ve kuvvetli kalmanıza destek olabilecek sinir fonksiyonlarının yanı sıra kas gelişimini de geliştirmekten mesuldür.

Kilo kaybı
Demirhindi olarak elde edilebilen yada bir baharat olarak kullanıldığında faydalanabilen eşi olmayan bileşiklerden biri hidroksisitrik asit (HCA) barındırmaktadır. HCA kilo yitirilmesine bağlıdır, bundan dolayı vücutta bilhassa yağ depolamaya destek olan bir enzimi inhibe etmiş olduğu gösterilmiştir. Ek olarak, demirhindi nörotransmitter serotonin artırarak iştahı bastırdığı bilinmektedir. Bu alanlardaki araştırmalar halen devam etmektedir, sadece zayıflama ile ilgili olarak etkiliyeci sonuçlar gösterdiği bilinmektedir.

Bağışıklığı Artırır
Demirhindinin içindeki yüksek oranda C vitamini ve öteki antioksidan etkisinde bırakır, bağışıklık sitemini güçlendirmeye ve öteki mikrobiyal ve mantar hastalıklarından korumaya destek olmaktadır.   Ek olarak antiseptik ve antimikrobiyal tesirleri sebebiyle vücuttaki parazit oluşumunu da azaltır . Bilhassa demirhindi ekildiği tropik bölgelerde çocuklarda bağırsak kurtlarının ortadan kaldırılmasıyla bağlantılıdır.

 Karaciğeri 20 yaş gençleştiriyor: Bununla beraber demirhindi karaciğer hastalıkları mevzusunda da oldukça yararlı bir gıda. Demirhindi ile hazırlanan kürlerin karaciğeri 20 yaş gençleştirdiği söyleniyor.

Karaciğeri gençleştiren demirhindi kürü tarifi

100 gr demir hindi 1 litre suyun içine parçalanarak atılır ve kaynatılır. Süzüldükten sonrasında sabah ve akşam 1 bardak içilir.
Demirhindi karaciğerinizdeki yağları gidermek açısından oldukça iyidir ve neredeyse tüm karaciğer sorunlarını tedavi etmeye destek olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın