Chia tohumu nasıl kullanılır?

Son yıllarda en çok merak edilenlerden birisi olan Chia tohumu nasıl kullanılır sorusu sizin de aklınızı çelmeye başladıysa, yazımız sizlere iyi bir rehber olabilir. Zayıflamak için kullanılmasının yanı sıra daha birçok faydası bulunan Chia tohumu nasıl kullanılır öğrenerek bu sağlıklı ürünü sizler de deneyimleme şansı elde edebilirsiniz. Chia tohumu yararları nedir sorusuna geçmeden ilkin bu sağlıklı ürünün ne olduğu mevzusunda sizleri bilgilendirici yazımıza göz atmanız yararlı olabilir. Chia tohumu nedir, işte cevabı…

Chia tohumu nedir?

Cenup ABD’da yetişen ve dünyaya yayılan bir bitki olan Chia tohumu tüm dünyada son yılların en popüler ürünlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Botanik biliminde adı Salvia hispanica olan Chia tohumu, bu bitkiden elde edilmiş tohumlar olarak kullanılıyor. Aztek uygarlıklarında da kullanılır olması ile malum Chia tohumu Maya dilinde ‘’güç’’ anlamına geliyor. Tok tutma gibi özellikleri ile çok tercih edilen Chia tohumu nasıl kullanılır merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Chia tohumu nasıl kullanılır?

Aztek uygarlıklarından günümüze uzanan bir geçmişi olan Chia tohumu ile ilgili olarak en çok dört gözle beklenen konulardan birisi Chia tohumu nasıl kullanılır sorusu. Chia tohumu son yıllarda popüler bir ürün hale gelse de uzun senelerden beri tüketilen bir bitki tohumu türü. Siyah ufak noktacıklar halinde bir görünüme haiz olan Chia tohumu, puding şeklinde çoğunlukla tüketiliyor. Ara öğünlerde tatlı tüketmek yerine Chia pudingi tüketebilir, tatlı ihtiyacınız olan şeyi bu şekilde giderebilirsiniz.
Chia tohumu nasıl kullanılır için verilecek öteki bir cevap ise sıvı içinde bekleterek kullanım olacaktır. Tohumu süt, yoğurt ya da suyun içinde bekleterek sağlıklı ve leziz bir halde tüketebilirsiniz. 
Öteki bir yöntem olarak ise tohumu pişmemiş olarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. Salata ve tatlılarınızın üstüne serperek kullanabileceğiniz bu tohumun pişmemiş tüketilmesinin hiçbir ziyanı bulunmuyor. Chia tohumu kullanımı için öteki bir tavsiye de tohumu toz haline getirerek kullanmak. Toz haline getirilmiş tohumları çay olarak tüketebilir, et yemeklerine katabilir ya da ekmek hamurunun içine katabilirsiniz. Peki bu Chia tohumunun yararları neler? İşte cevabı…

Chia tohumunun yararları

Chia tohumu nasıl kullanılır sorusunun bu kadar merak edilmesinin aslolan sebebi bu tohumun her derde ilaç olan yapısı. İnsan vücudu için olağanüstü bir bitki olan Chia tohumu faydalarını sizler için derledik, işte o maddeler…

-100 gramında 17 gram protein bulunan Chia tohumu ideal bir protein deposu.
-Cildi daha genç ve parlak gösteren Chia tohumunun etkili olabilmesi için tertipli bir halde kullanılması gerekiyor.
-Chia tohumunun yararları içinde tok tutucu özelliği de içeriyor. Bu sayede kilo alımını dengelemek mümkün.
-Tam bir lif deposu olan tohumun 100 gramı içinde ortalama olarak 11 gram lif bulunuyor.
-Lif bakımından varlıklı olan Chia tohumu bağırsak sistemini düzenliyor. Kronik kabızlık, hazımsızlık,gaz gibi sağlık sorunlarını var ise tertipli olarak Chia tohumu tüketmelisiniz.
-Omega 3 yönünden de varlıklı olan bu tohumu bu özelliği ile kanser hücrelerini önlüyor ve beyni koruyor.
-Chia tohumunun yararları içinde gün boyu enerji vermesi ve kişiyi dinç tutması da içeriyor.
-Kan şekerini dengeleyen Chia tohumu diyabet hastalığını önlüyor.
-Kalsiyum ve A vitamini yönünden de varlıklı olan tohumu, diş sağlığını müdafaasının yanı sıra kas gelişimine de destek oluyor. 
-Hamile bayanlar için ideal bir gıda türü olan Chia tohumu bebeğin sağlıklı gelişiminde oldukça büyük bir etkiye haiz olabilir.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın