Biberiye yağı nasıl yapılır?

Biberiye yağı nasıl yapılır sorusunun cevabı aslına bakarsak çok kolay. Saç bakımında, tırnak bakımında ve yemeklerde kullanılan biberiye yağına artık para vermenize gerek kalmayacak. Evde biberiye yağı yapmak istiyorsanız bunun için birçok değişik yöntem bulunmakta. Derhal hazırlamak istiyorsanız hem taze biberiyeden hem de kurutulmuş biberiyeden zeytinyağında hazırlanmış bir biberiye yağı hazırlayabilirsiniz. 

Biberiye yağı nasıl yapılır?

Taze biberiye yapraklarından meydana getirilen biberiye yağı tarifi:
–    Taze biberiye üç yada dört dal
–    İki bardak (475 ml) yağ (zeytinyağı, jojoba yağı yada tatlı badem yağı)

Nasıl yapılır?

1.   Adım: Biberiye yapraklarını soğuk suyun altında iyice sudan geçirin. Üstündeki kir ve döküntüleri gidermek için biberiye yağının iyice yıkanmış olmasına dikkat edin. Peşinden biberiye yapraklarını sap kısımlarından ayırın. 

2.  Adım: Ondan sonra ufak bir tencerenin içine yağ doldurun. Yağ koyarken ayçiçeği yağı kullanmamaya itina gösterin. Jojoba yağı tatlı badem yağı yada zeytinyağı kullanabilirsiniz. Sadece jojoba ve tatlı badem yağı kullanılacaksa biberiye yağını yemeklerde kullanmamanız gerekir. Yemeklerde kullanılacaksa biberiye yağı içine zeytinyağı eklemeniz icap ettiğini ihmal etmeyin.

3.  Adım: Hafifçe ısınmış yağın içine biberiye yapraklarını ilave edin. Biberiyeleri 5 dk yağda ısıttıktan sonrasında birazcık beklemeye alın ve iyice karıştırın. 

4. Adım: Metal bir kevgir ile yağ oda sıcaklığına ulaştığında karışımı süzgeçten geçirin. Yapraklarından ayrılan biberiye yağınız artık kullanıma hazır. Vakumlu bir kase içine yerleştirerek, ışık almayan serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

5.  Adım: Sadece yağı kullanmadan ilkin soğutmanızda yarar var. Taze otlar ile aşılanmış yağlar, hafta içinde soğutulmalı ve kullanılmalıdır.  Bu, yağın akmasına neden olabilecek zararı olan bakterilerin gelişmesini engelleyecektir.

Kurutulmuş biberiye ile meydana getirilen biberiye yağı tarifi:

Malzemeler 

– Kurutulmuş biberiye bir büyük çorba kaşığı
– Ortalama iki fincan (475 ml) zeytinyağı

Büyük, derin bir tencereyi suyla doldurun ve ocağı orta-yüksek ısıya getirin. Su kaynamaya ulaştığında, konserve kavanozunu suya yerleştirmek için maşa kullanın. Kavanozu biberiye yağını tahrip edebilecek zararı olan bakterileri öldürmek için on dakika kaynatın.

Kapağı kaynatmanıza gerek yok. Bunun yerine, kapağı sabun ve su ile yıkayarak havalandırın.
Kurutulmuş biberiyeyi kavanozuna koyun. Kurutulmuş biberiyeleri kavanozun içine yerleştirin. Bu yöntemde taze biberiye yaprakları kullanılması önerilmez. eğer yapılırsa yağın kirlenmesine ve zararı olan bir yağ meydana gelmesine neden olabilirsiniz.

Biberiye üstünde yağ dökün. Kavanozu zeytinyağı ile doldurun, üstte ortalama yarım inç (1.2 santimetre) boşluk bırakın. Tüm biberiyenin tamamen yağa batırıldığından güvenilir olun.  Gerekirse, kurutulmuş biberiyeyi yağa itmek için temiz bir kaşık kullanın.

Tülbenti sıkma işlemini temiz ellerle yapın. 
Biberiye artık parçaları atın.

Biberiye yağının yararları

Biberiye yağı geçmişten günümüze çeşitli alanlarda kullanılan yağlar içinde yer almıştır. Kozmetik alandan, sağlık gibi birçok geniş alanda yelpazesi bulunan biberiye yağı,  geçmişte halk içinde mucize yağ olarak adlandırılıyormuş.
Çeşitli amaçlarla kullanılan ve son aşama kıymetli olan biberiye yağını sizler için araştırdık. İlk olarak biberiye yağının yararlarından bahsedeceğiz.

Baygınlık hissinde koklamak yetiyor
Bayılmalarda yada baygınlık geçiren kişilere biberiye yağı koklatmak son aşama yararlı oluyor. 

Şakaklara sürerseniz…
Biberiye yağını şakaklara sürmek ve günde birkaç kez koklamanın sigara isteğini azaltıcı tesiri bulunmaktadır.

Morlukları kısa sürede geçirir 
Biberiye yağı tertipli olarak morluklara sürülürse tedavi edici tesiri bulunmaktadır.

Kabızlığı tedavi ediyor
Biberiye yağının alt karın bölgesine sürülmesinin kabızlığı giderici tesiri bulunmaktadır.

Baş ağrısı tedavisi
Biberiye yağı avuç içlerine sürülüp koklandığında baş ağrısını tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Selülit tedavisi
Duş sonrası, selülitli bölgeye tertipli olarak sürülen biberiye yağının selülit giderici tesiri olduğu söylenmektedir.

Saç dökülmesine iyi geliyor 
Duş öncesi biberiye yağından bir iki damlayı acuç içinde ısıtıp, saç diplerine sürmenin saç dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın