Bağırsak enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Bağırsak enfeksiyonu, bakteriler bağırsağınızda enfeksiyona neden olduğunda oluşur. Bu, midenizde ve bağırsaklarda iltihaba neden olur.

Ek olarak kusma, ciddi karın krampları ve ishal gibi emarelerle karşılaşabilirsiniz. Bağırsak enfeksiyonuna virüsler de neden olabilir, bakteriler de. Bazı insanoğlu bu enfeksiyonu “besin zehirlenmesi” olarak adlandırıyor. Bağırsak enfeksiyonu zayıf hijyenik koşullar sonucu oluşabilir. Enfeksiyon, hayvanlarla yakın temastan sonrasında yada bakteriler (yada bakterilerin ürettiği zehirli maddeler) ile kirlenmiş besin yada su tükettikten sonrasında da oluşabilir.

Bağırsak Enfeksiyonu Emareleri

Bağırsak enfeksiyonunun emareleri, enfeksiyona neden olan bakterilere bağlı olarak değişmiş olur. Emareler aşağıdakileri içerebilir:

İştah kaybı
Mide bulantısı ve kusma
İshal
Karın ağrısı ve krampları
Dışkıda kan
Yüksek ateş

Emareler 3 gün içinde geçmiyorsa doktora gitmeniz gerekir. 3 aydan büyük bir çocuk, 12 saat süresince kusmaya devam ederse, bir doktora götürün. 3 aydan daha ufak bir bebekte ishal ya da kusma var ise, derhal doktora götürülmelidir.

 

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Vücudu sulu tutmak ve komplikasyonları önlemek önlemek önemlidir. Sodyum ve potasyum gibi çok fazla tuz kaybetmemek de önemlidir. Muntazam çalışabilmesi için vücudunuzun bunlara belirli miktarlarda ihtiyacı vardır.

Ciddi bir bağırsak enfeksiyonu vakanız var ise, hastaneye gidebilirsiniz ve damardan serum verilebilir. Antibiyotikler çoğu zaman en şiddetli vakalar için saklıdır.

Hafifçe Vakalar İçin Genel Tavsiyeler

Daha çok hafifçe bir mesele ise, evde tedavi edebilirsiniz.

Bilhassa ishalden sonrasında, günlük olarak tertipli su için ve sıvı tüketin.
Azca ve sık yiyecek yiyin ve birazcık tuzlu yiyecekler tüketin.
Meyve suyu ve muz gibi potasyum içeren yiyecek yada içecek tüketin.
Doktorunuza sormadan herhangi bir ilaç almayın.
İshali ve kusmayı tutamıyorsanız hastaneye gidin.
İshalin kötüleşmesini önlemek için sütten, meyveden yada yüksek lifli gıdalardan kaçının.
Mide asidini nötralize eden reçeteli ilaçlar bu enfeksiyonlarla mücadelede destek olabilir. İshal, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi emareleri tedavi eden ilaçlar, enfeksiyonun stresini ve ağrısını hafifletmeye destek olabilir. Doktorunuz size bunu söylemediği sürece reçetesiz ilaç almayın.

Karbonat

Karbonat anti-bakteriyel özelliği ile bilinir. Enfeksiyonu hafifletmek için elbet karbonat tüketebilirsiniz. Bir bardak karbonatı bir bardak içme suyuyla karıştırın. Gastrointestinal sisteminizi rahatlatmak için belirli aralıklarla tertipli olarak yudumlayın ve belirtilerden kurtulun.

Papatya Çayı

Papatya, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere haizdir. Ek olarak hafifçe bir sakinleştirici olarak çalışır ve sizi rahatlatabilir; hastalığınız sebebiyle işinize başlayamıyorsanız ve stres altındaysanız sakinleşmeye destek olabilir. Rahatlamak için papatya çayı içebilirsiniz. Alerjiniz var ise, yaban mersini çayı ile de aynı tesirleri elde edebilirsiniz, sadece bu çayı dikkatli bir halde içmelisiniz. Bağırsak enfeksiyonunda bu doğal ilaçları fazla kullanmayın.

Nane

Nane, birkaç mide rahatsızlığını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır. Alternatif olarak, nane ailesinin bir parçası olan kedi nanesi, limon kekiği yada kıvırcık nane de kullanabilirsiniz. Nane antimikrobiyal özelliklere haizdir ve sizi rahatlatabilir. Ek olarak antispazmodiktir ve hafifçe sakinleştiricidir. Hafifçe bir nane çayı hazırlayın ve bağırsak enfeksiyonu semptomlarını hafifletmek için yudumlayın. Çayları demleyin ve bir tatlı kaşığı bal ile tüketin, balın da antibakteriyel özellikleri vardır.

Limon

Bir mide rahatsızlığınız olduğunda diyetinizde asidik meyveler tavsiye edilmemektedir. Sadece limon bir istisnadır. Bir bardak suya eklediğiniz bir çay kaşığı taze limon suyunu içmeyi deneyin. Limon suyu ishale neden olan patojenleri yok edebilir. Vücudunuzun bağırsak enfeksiyonuna karşı daha etkili bir halde savaşabilmesi için bağışıklığınızı artırmaya destek olacak C vitamini bakımından da zengindir.

Muz

Bilhassa olgunlaşmış muzların ishali azaltabileceğini gösteren bilimsel kanıtlar var. Bu meyvenin sindirimi kolaydır ve vücudunuzdaki elektrolit dengesini korumak ve kalbin muntazam işleyişine destek olması ihtiyaç duyulan dirimsel magnezyum ve potasyumu vücudunuza sağlamaya destek olabilir.

Et Suyu ve Çorbalar

Bağırsak enfeksiyonu olduğunuzda katı madde yemeye çalışmamanız gerektiğinden, sıvı kaybını azaltmak ve zayıflıkları ortadan kaldırmanın en iyi yolu, besleyici besinler ve çorbalar tüketmektir. Bunlar, yalnız fizyolojik değil, bununla beraber duygusal olarak da daha iyi hissetmenizi sağlayacak rahatlama gıdalarıdır. Çorbanıza bir tutam tuz ilave edin, bundan dolayı tuz diyare ve kusma yüzünden kaybettiğiniz elektrolitleri yeniler.

Pirinç Suyu

Derin bir tencerede birazcık pirinç haşlayın. Süzgeçten geçirin ve suyunu serinlemesi için bir kenara bırakın. İshal etkilerini hafifletmek için her saat bir bardak pirinç suyu için. Birazcık toz tarçın ve bal ilave ederek pirinç suyunu daha leziz hale getirebilirsiniz. Bulantı çekiyorsanız, tarçın yerine toz zencefil kullanın.

Pişmiş Elma

Diyareyi ağırlaştırdıkları için taze elmalardan uzak durun. Bunun yerine, etkili bağırsak ilaçlarından kabul edilen pişmiş elma sosu yada pişmiş elma püresi deneyin. Pişmiş elma suda çözünebilen bir elyaf olan pektin ihtiva eder ve suyun tutulmasına destek sağlar ve dışkıyı toparlar ve böylece diyare azaltır.

Tost ve Krakerler

Bağırsaklar bozuksa ve mide bulantısından tükenmek üzereyseniz; kuru tost ve kraker yemeyi deneyin. Midenize yerleştikten sonrasında iyileşmenizi hızlandıracak su, çorba ve bitki çaylarıyla beraber tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal, antibakteriyel ve iyileştirici özellikleri sebebiyle Asya kültürlerinde uzun süredir kullanılmaktadır. Çorbanıza yada pirinç suyunuza bir parça zerdeçal ilave edin ve bağırsak enfeksiyonuna neden olan bakterileri yok etmeye destek olacaktır.

Sarımsak

Bazı insanoğlu için, sarımsağının kuvvetli, keskin kokusu mide bulantısını ve kusmayı şiddetlendirebilir. Sadece, kokuya dayanabilirseniz sarımsağın antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklerinden yararlanacaksınız. Mide ve bağırsaklarınızı yatıştırır ve kalıcı kramplar için rahatlama sağlar. Bir diş taze sarımsağı ezin ve bir çay kaşığı bal ilave edin, yutun.

Naturel Yoğurt

Bağırsaklar, boşaltım sistemini süratli bir halde iyileştirmek ve düzgüsel sindirime devam etmek için iyi bakterilere gereksinim duyar. Naturel yoğurt tüketerek iyi bakteriler sağlayabilirsiniz. Yoğurda elma sosu, yaban mersini ve muz ilave ederek lezzetini artırabilirsiniz. İsterseniz bal da ekleyebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil anti-inflamatuar özelliklere haizdir ve mide bulantısını hafifletebilir. Hafifçe bir zencefil çayı yapın ve birazcık balla tatlandırın. Bal, bakterilerin enfeksiyona neden olmasını engelleyebilecek antibakteriyel özelliklere haizdir. Rahatlamak için yavaşça yudumlayın. Mide bulantısını hafifletmek için taze zencefil çiğnemek de mümkündür.

Hindistan Cevizi Suyu

Taze tek tek Hindistan cevizi bulup içindeki suyu içebilirsiniz. Bu sıvı, dehidrasyonu önleyecek dirimsel besinler ve tuzlar ile doldurulur. Bağırsak ve midenizi düzenlemek için tertipli aralıklarla Hindistan cevizi suyunu yudumlayarak tüketin.

Chia Tohumu

Chia tohumu, su absorbe edebilme kabiliyetine haizdir ve bu sayede diyareyi (ishal) hafifletilebilir. Tohumları bir miktar doğal yoğurtla karıştırıp bir süre beklemeye alın. Jelatinimsi bir katman oluştuğunu görmüş olacaksınız. Bu olduğunda, yoğurdu tüketebilir yada bir muz ile smoothie yapabilir ve içebilirsiniz.

Elma Sirkesi

İlk bakışta rahatsız edici gibi görünebilir, sadece elma sirkesinin nasıl etkili bir halde çalıştığına hayret edeceksiniz. Mide bulantısını hafifletebilir ve kusmayı engelleyebilir. Bununla beraber gazdan ve şişkinlikten kurtulacaksınız. Bir bardak suya iki çay kaşığı elma sirkesi karıştırın ve için. Seyreltilmiş elma sirkesi çabucak iyileştirme hareketine adım atar ve 15-20 dakika içinde daha iyi hissetmeye başlarsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın