Aynısefa çiçeği: Ülser, Yara ve Hemoroitleri İyileştirir

Kolayca hasat edilir ve toplanılır. Krem, yağ, jel, kompres, tentür yada çay haline getirilebilir; banyoda yada buğu olarak kullanılır; salatada ve güveçte yenir; diş macunlarına yada ağız gargaralarına karıştırılır ve bebekler ve yaşlılar için yeterince duyarlı kullanıma haizdir.

Aynısefa yüzyıllar süresince süs amaçlı olarak ve ek olarak mutfak, kozmetik ve tıbbi sebeplerden dolayı kullanılan bir bitkidir. Ne olduğundan güvenilir değilseniz bile, muhtemelen marigold çiçeklerini biliyorsunuzdur. Bu bitki, marigoldlar ile aynı cinsdendir.

Aynısefa ağızdan alınabilir, sadece daha popüler şekilde topikal olarak uygulanır. Bu çiçek, günümüzde birçok doğal sağlık ürünü ve cilt bakım kozmetiğinde popüler duruma gelmiştir ve neredeyse 200 değişik losyon, şampuan ve öteki ürünler için kullanılmaktadır. Ek olarak, çeşitli sağlık mevzularında destek olduğu bilinmektedir; kuvvetli bir antioksidandır ve antiviral otların en güçlüleri arasındadır. Buna ek olarak, deri iltihaplanmasından kramplara hatta kansere kadar değişen sağlık problemlerine destek sunar!

Antienflamatuvar Özelliklere Haizdir

Aynısefa çiçeğinin sağlıklı flavonoidler kanalıyla kuvvetli antienflamatuar özelliklere haiz olduğu bulunmuştur. Bu bitki esaslı antioksidanlar hücreyi özgür köktencilik hasarından ve C-reaktif protein ve sitokinler gibi pro-inflamatuvar bileşiklerden korurlar.

Aynısefa çiçeğinde, yüksek konsantrasyonlarda antienflamatuvar linoleik asit bulunur. Kuvvetli antienflamatuvar özellikleri, çocuk bezi pişikleri, dermatit, kulak enfeksiyonları, ülserler, boğaz ağrısı ve daha fazlası gibi iltihaplanmanın her türlü çözümü için kuvvetli bir deva sunar. Aynısefa içeren kulak damlaları kimi zaman çocuklarda kulak enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılır.

Kas Spazmlarını Sakinleştirir

Aynısefa çiçeği kas spazmlarını önlemeye ve rahatlatmaya destek olabilir. Pakistan’daki Aga Khan Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyolojik ve Biyomedikal Bilimler Kısmı tarafınca yürütülen bir araştırmadan elde edilmiş veriler, aynısefa çiçeklerinden elde edilmiş ham ekstraktın ani kas kasılmalarını rahatlattığını gösteriyor. Bu araştırma ek olarak bu bitkinin karın kramplarında ve kabızlıkta geleneksel kullanımının yararı için bilimsel bir temel elde etmiştir.

Ülser, Yara ve Hemoroitleri İyileştirir

Yavaş iyileşen yaralar ve çeşitli ülserler için meydana getirilen araştırmalarda, aynısefa çiçeği bazlı jeller ve topikal merhemlerin kullanılmasının iyileşme hızını artırdığı bulunmuştur. Bir çalışmada, bitki bazlı topikal tedaviyi kullanmamış olanlara kıyasla, sekiz günlük bir dönemde tedavi edilen hayvanlarda yaraların % 90’ının kapanık olduğu bulunmuş oldu.

Aynısefa çiçeği ek olarak cilt sıkılığını ve nemlendirmeyi iyileştirmek için kullanılır. Daha da etkisi altına alan olan, yaralarda ve enfeksiyonlu bölgelerde kan dolaşımını ve oksijeni artırmaya destek sunar; bu da vücudun yeni doku geliştirmesine ve daha süratli iyileşmesine destek sunar. Bu yüzden, hemoroit ile mücadelede de etkili olabilir. Aynısefa çiçeği içeren birçok krem ve merhem bugün bu dış rahatsızlıklar için etkili doğal rahatlama sağlamak için kullanılıyor. Bir çay olarak kullanıldığında, duodenal ve gastrik ülser semptomları için de yararlı olabilir.

Adet Periyodu Hastalıklarına İyi Gelir

Aynısefa çiçeği çayı adet döngüsünü başlatmanın yanı sıra, başta adet krampları olmak suretiyle hanımlarda reglin ağrılı yan etkilerini hafifletmeye destek olabilir. İçerisindeki büyük flavonoid varlığı; kasların ve kan akışının rahatlamasına destek sunar ve hepsi kanama kolaylığını geliştirir. Ek olarak sıcak basmalarını hafifletebilir.

Antimikrobik ve Antiviral Bileşenler İçerir

Bu bitkinin yağlarında bulunan asitler, bilhassa ayçiçek yağı ile güçlendirildiğinde, kuvvetli antimikrobiyal ve antiviral etkilere haizdir. Bitki içindeki yağlar ve asitler, patojenlerin yanı sıra, candida semptomları ve hatta antibiyotiklere dirençli bakteri suşlarıyla savaşmada etkili olduklarını gösterdiler! Bugün antiseptik topikal ürünler için bu yüzden kullanılan büyük bir neden.

Ağız Sağlığını İyileştirir

Aynısefa çiçeği, kuvvetli antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri sebebiyle son yıllarda diş macunu ve gargarada popüler katkı maddesi haline geldi. Diş eti iltihabını azaltmanın yanı sıra diş eti iltihabı, çürük, plak ve benzeri ile savaşım etmeye destek sağlar. Hem de ağız bakteriyle savaşmaya ve sağlıklı bir ağız ortamı geliştirmeye destek olan bir mikrop önleyici maddedir.

Kanseri Önler

Aynısefa tedavisi, anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı, kemoterapi ve ışınım gibi kanser tedavilerinin etkilerine karşı harbe destek olabilir. Hayvan emekleri, yalnız kanserojen aktiviteli tümörlerle savaşmakla kalmayıp hem de yabancı ve enfeksiyöz istilacılara karşı savaşan lenfositleri de aktive ettiğini göstermiştir.

Journal of Clinical Oncology’de gösterilen araştırmaya gore, aynısefa çiçeği meme kanseri tedavisinde kullanılan radyasyonun neden olduğu dermatit sıklığını azaltmada ve önlemede çoğu zaman tavsiye edilen topikal ajanlardan daha etkili görünüyor.

Aynısefa Çiçeğinin Gıda Değerleri ve Tarihçesi

Aynısefa çiçeği, Asteraceae ailesindeki ufak boy otsu bir bitkidir. Bu çiçekli bitki, Batı Avrupa, Güneydoğu Asya ve Akdeniz’de doğal olarak yetişir. Bugün dünyada ev bahçelerinde yaygın bir bitkidir ve ekili olan her yerde kolayca çiçek verir ve gelişir ve bununla beraber yağı, çayı ve daha fazlası için kolayca yetiştirilir. Çiçeklerin turuncu ve sarı yaprakları hem harici hem de dahili olarak kullanılır.

Parlak sarı ile koyu turuncu renk çiçekler, hafifçe bir bal aroması verirler ve damakta birazcık baharatımsı ve acı bir tat bırakırlar. Yapraklar çoğu zaman salata ya da yemekler için bir katkı olarak kullanılır. Bu yapraklar karotenoidler ve flavonoidler formunda bulunan yüksek seviyelerde antioksidanlar ihtiva eder. Aynısefa çiçeği, hem lutein hem de beta-karoten ihtiva eder. Yağ asitleri de vardır, iki baskın yağ asidi kalendarik asit ve linoleik asit ihtiva eder. Ek olarak, çiçek tomurcukları monoterpen ve sesquiterpen gibi oksijenli yağlar bakımından zengindir.

Bu bitki, tıbbi bakımdan en azından 12. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Başlangıçta, her ayın ilk günü çiçek açan bitkiyi fark eden Romalılar tarafınca iyi sabahlar çiçeği olarak adlandırılmıştır. Bu, Roma bahçelerinde mutluluk sembolüydü ve hem de tertipli olarak pişirme ve ilaç için kullanılıyordu.

Çiçekler Hindistan’da mukaddes sayılıyor; burada mabet heykellerini süslemekte ve eski Aztek ve Maya uygarlıklarında dini törenlerde kullanılıyorlardı. Ek olarak gene Meksika’daki Ölüler Günü’nde meydana getirilen yürüyüşlerde de kullanılıyorlar.

Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Hususlar

Asteraceae / Compositae ailesindeki bitkiler için alerjiniz var ise, aynısefa çiçeği kullanmamalısınız. Bu ailenin içindeki öteki bitkiler içinde yaban mersini, papatya ve ekinezya bulunur.

Adet kanamasını çoğaltması sebebiyle hamile bayanların, anne sütü veren bayanların yanı sıra, hamile kalmayı isteyen bayanların da aynısefa çiçeği çaylarından kaçınmaları önerilir; zira menstruasyon etkilerinin yüksek olması sebebiyle düşük ihtimaller içindedir.

Aynısefa çiçeği, kas rahatlatıcı yeteneklerinin yanı sıra diyabet ve gerilim ilaçları sebebiyle yatıştırıcı maddelerle negatif etkileşime girebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın